dnes je 2.7.2025

Input:

Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli

21.4.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

10.593
Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli

Ing. Petr Koubovský

Dotaz

Zaměstnavatel jako pojistník uzavře s pojišťovnou smlouvu pro své zaměstnance na pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli. Firma pojistné za zaměstnance zaplatí. Dle již publikovaných odpovědí se u zaměstnance jedná o zdanitelný příjem plynoucí v souvislosti s výkonem závislé činnosti a je nutné odvést i zdravotní a sociální pojištění. Pro firmu to pak je daňově účinný výdaj. Platí to i pro rok 2024? Pojistný makléř tvrdí, že pro firmu to je daňový výdaj a zaměstnanec nic nezdaňuje.

Právní předpisy

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

  • § 6 odst. 1 písm. d) ZDP

  • § 6 odst. 3 ZDP

  • bod 4 § 24 odst. 2, písm. j) ZDP

  • bod 4 § 24 odst. 2 písm. j) ZDP

Odpověď

Odpověď a tedy i analýzu dotazu tazatele bych rozdělil do dvou rovin. Na straně zaměstnavatele, tedy společnosti, se dle mého názoru bude jednat o daňově účinné náklady. Nikoliv však automaticky a bez splnění dalších podmínek stanovených zákonem, zde zákona o daních z příjmů.

V daném případě se bude jednat o ustanovení § 24 odst. 2, písm. j) bod 4 ZDP: "Výdaji daňově účinnými jsou výdaje (náklady) na pracovní a sociální podmínky, péči o zdraví a zvýšený rozsah doby odpočinku zaměstnanců vynaložené na práva zaměstnanců vyplývající z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, pracovní nebo jiné smlouvy, pokud tento nebo zvláštní zákon nestanoví jinak; to platí i pro výdaje vynaložené na sociální podmínky nebo péči o zdraví rodinného příslušníka zaměstnance, jedná-li se o práva zaměstnanců vyplývající z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, pracovní nebo jiné smlouvy."

Z výše uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, že pro účely posouzení takto vynaložených výdajů je nutné splnit podmínku, že práva zaměstnanců musí vyplývat z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, pracovní nebo jiné smlouvy.

V případě tzv. D & O pojištění z anglického Directors´& Officers´Liability Insurance se toto většinou sjednává pro všechny členy orgánů, zejména statutárních orgánů společnosti. Toto speciální pojištění pak kryje specifická rizika související s výkonem funkce statutárů, jednatelů, ale i například členů dalších orgánů společnosti, tj. představenstva či dozorčí rady. Důležitou skutečností je pak v tomto ohledu i fakt, že pojištění standardně jako pojistník uzavírá společnost, kdežto toto kryje osobní odpovědnost managementu jako fyzických osob, což znamená, že v případě manažerského pochybení utrpí újmu právě společnost, která D&O pojistku sjednala.

Nyní se podívejme na situaci na straně zaměstnance. V případě výše uvedeného D & O pojištění, pokud se vedení společnosti, resp. jeho společníci rozhodnou prostřednictvím valné hromady uzavřít pojistnou smlouvu zejména z důvodu zvýšení ochrany před riziky vyplývajícími z protiprávního jednání třetí osoby (člena statutárního orgánu společnosti), je bezpochyby jasný účel a cíl jednat s maximální péčí o jmění společnosti. Skutečnost, že člen statutárního orgánu není účastníkem smluvního pojistného vztahu a ani se o něj,

Nahrávám...
Nahrávám...