dnes je 19.5.2024

Input:

Případová studie - Testy a testíky

22.9.2010, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

     Z Moniky se před nedávnem stala manažerka. Bylo to trochu štěstí, ale hlavně její zásluha. Odešla její nadřízená a navrhla ji na své místo jako nejspolehlivější a nejschopnější. Monika svou práci dělá už od školy a má spoustu zkušeností. Vždy byla připravená přijmout radu zkušenějších kolegů nebo nadřízené. Jenže ta odešla a Monika má pocit, že spoustu věcí vlastně neumí. Velkou starost jí dělá výběr nových kolegů, se kterým ji nikdo neseznámil. Jak má přijít na to, jaký ten člověk vlastně je?

     Monika zaslechla, že se při výběru používají různé testy. Ty by jí mohly pomoci odhalit vlastnosti uchazečů o práci! Kde je ale vzít? V časopisech často vyplňuje různé testíky. Některé z nich se týkají osobních věcí, ale byl tam taky jeden o stresu. Rozhodla se ho dát vyplnit uchazečům o místo. Přidala ještě test „Jste extrovert nebo introvert?“.

     Uchazeči testy poměrně ochotně vyplnili. Monika došla k závěru, že je lepší, když místo obsadí extrovertem, kterému nevadí mu stres. Tak si do dalšího kola vybírala jen podle tohoto kritéria. Když vybraní lidé po nějaké době nastoupili, zjistila, že s některými není spokojená a musela ukončit pracovní poměr v rámci zkušební doby.

     V dalším výběrovém řízení přijala lidi podle svého úsudku z pohovoru, testy jim zadala, ale k jejich vyhodnocení se dostala až delší dobu po jejich nástupu. Překvapilo ji, že mnozí z těch, o nichž si myslela, že jim to v práci jde, vyšli „špatně“ v testech. Začaly v ní hlodat pochyby, zda jí testy opravdu pomohly. Posléze se rozhodla, že testy z časopisů přestane používat. Výběr pak řešila ve spolupráci s personálním oddělením.

Otázky k zamyšlení:

  • Jaký je rozdíl mezi testíky a psychodiagnostikou?

  • Podle čeho poznáte dobrého podřízeného?

  • Mají testy vždycky pravdu?

Komentář:

     Monika se snažila získat větší jistotu při výběru. Tu by

Nahrávám...
Nahrávám...