dnes je 14.7.2025

Input:

Člen statutárního orgánu a výkon závislé činnosti

19.5.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

10.260
Člen statutárního orgánu a výkon závislé činnosti

JUDr. Věra Bognárová

Dotaz

Jak doporučujete řešit pracovně právní vztah člena statutárního orgánu (např. jednatele nebo člena představenstva), který současně v pracovním poměru vykonává manažerskou pozici? Např. pan XY je finanční ředitel společnosti A v holdingu a současně je jednatelem v jiné společnosti holdingu; pan YZ je generálním ředitelem holdingu a současně členem představenstva této společnosti?

Doporučujete vše řešit pracovní smlouvou společně se smlouvou o výkonu funkce, nebo výhradně smlouvou o výkonu funkce bez souběhu s konáním závislé práce (pracovní manažerskou smlouvou)? Nebo je možné použít mandátní smlouvu?

Právní předpisy

Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, ve znění pozdějších předpisů

  • § 59 ZOK

Odpověď

Pro výkon funkce člena statutárního orgánu kapitálové společnosti, není rozhodující, zda se jedná o s. r. o. a jednatele nebo a. s., a člena představenstva, je za současné právní úpravy i judikatury nejvhodnější postupovat tak, jak to upravuje zákon o obchodních korporacích a pro výkon funkce sjednat smlouvu o výkonu funkce podle § 59 ZOK, která je v tomto ustanovení a násl. upravena a jsou stanoveny i podmínky, za kterých lze členu statutárního orgánu poskytovat odměnu za výkon této funkce.

V současné době nelze postupovat a sjednávat mandátní smlouvu, protože podle § 59 ZOK se práva a povinnosti mezi obchodní korporací a členem voleného orgánu řídí přiměřeně ustanoveními občanského zákoníku, smlouvou o příkazu, pokud není sjednána smlouva o výkonu funkce. Nejedná se za současné právní úpravy o mandátní smlouvu.

Pokud člen statutárního orgánu současně vykonává nebo chce vykonávat konkrétní druh práce, je pro

Nahrávám...
Nahrávám...