dnes je 19.5.2024

Input:

Budování týmu nebo snaha o průměrování?

15.6.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

     Většina manažerů, které koučuji na téma vedení lidí a týmové práce, mi řekne, že jeho cílem je vybudovat efektivní, dobře fungující tým. Každý si však zároveň pod tímto pojmem představuje něco jiného. Jak tedy dobrý tým vypadá?

Originál nebo firemní klon?

     Někteří manažeři by tým sestavili nejraději ze svých vlastních „klonů“. Když vybírají nové členy, často odmítají standardizované výběrové metody a tvrdí, že se spoléhají na intuici a na svůj „šestý smysl“. Dají hodně na první dojem a říkají, že dokáží během pár minut člověka „prokouknout“ a odhadnout, co v něm je.

Pokud vybíráme pouze na základě intuice, ve skutečnosti se rozhodujeme podle toho, jak je nám daný člověk na první pohled sympatický, jak je nám jeho chování blízké a srozumitelné.

     Psychologie má přitom řadu důkazů, že nejvíce sympatičtí a blízcí jsou nám lidé, kteří se nám nejvíce podobají, mají stejné nebo podobné osobnostní preference, podobným způsobem jako my vnímají svět, vyhodnocují informace, rozhodují se a organizují si život. Manažer vybírající si lidi do týmu podle „šestého smyslu“ tak obvykle vybírá spolupracovníky „k obrazu svému“. Tým se tak postupně stane množinou jeho více nebo méně zdařilých kopií. Praktické fungování takového týmu se však postupně ukazuje jako problematické: silné stránky manažera jsou v týmu naddimenzovány (mají je i ostatní), zatímco slabé stránky se násobí a stávají se slabinou celého týmu.

     Prozíravější je proto snažit se vybudovat tým co nejpestřejší, kde se silné a slabé stránky jednotlivých členů vzájemně kompenzují a doplňují. Manažer by si měl položit otázku:

  • Jaké kompetence (dovednosti, schopnosti, vlastnosti, znalosti apod.) potřebuji mít ve svém týmu obsaženy, aby byl schopen úspěšně dosahovat stanovených cílů?

  • Které z těchto kompetencí mám já sám? Které mají stávající členové týmu?

  • Které kompetence jsou u mě málo vyvinuté, co považuji za své nedostatky nebo slabé stránky, a jaké lidi v týmu proto potřebuji, aby mě vhodně doplnili?

     Při výběru lidí do týmu je proto třeba zkoumat také osobnostní preference a preferované týmové role kandidátů.

Slabé stránky versus přednosti členů týmu

     Jak by se měl manažer k lidem ve svém týmu chovat? Ke všem stejně, nebo ke každému jinak? Měl by mít od všech členů týmu stejná očekávání a hodnotit je stejným způsobem? Někteří manažeři považují za svou přednost, že jsou spravedliví a „měří všem

Nahrávám...
Nahrávám...