dnes je 3.5.2024

Input:

Přehled judikatury trochu jinak - Konto pracovní doby

9.6.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2023.12.13.02
Přehled judikatury trochu jinak – Konto pracovní doby

JUDr. Petr Bukovjan

Judikát
S tímto způsobem rozvržení pracovní doby se lze v praxi setkat spíše sporadicky. Není pro každého, má svoje specifika a možná se ho zaměstnavatelé i trochu bojí, popř. za něho vydávají něco, co funguje poněkud jinak (různá tzv. časová konta nebo banky hodin). Jen připomenu, že konto pracovní doby může uplatnit toliko zaměstnavatel odměňující mzdou, a činí tak zpravidla v situaci, kdy hodlá zaměstnanci přidělovat práci v takovém rozsahu, v jakém to bude odpovídat jeho aktuální potřebě (a tato potřeba zpravidla kolísá a není zcela předvídatelná).

Zavedení konta pracovní doby je přitom podmíněno u zaměstnavatele, u kterého působí odborová organizace, sjednáním v kolektivní smlouvě, a u zaměstnavatele, kde odborová organizace nepůsobí, stanovením ve vnitřním předpisu. Co zaměstnavatel naopak nepotřebuje, je souhlas jednotlivých zaměstnanců. Jak vyplývá z ustanovení § 86 ZP, § 87 ZP, § 120 ZP a § 121 ZP, konto pracovní doby je spojeno s existencí příslušného vyrovnávacího období, poskytováním stálé měsíční mzdy (mzdy ve stálé měsíční výši) a vedením účtu pracovní doby a účtu mzdy.

Zmíněným způsobem rozvržení pracovní doby se už zabýval též Nejvyšší soud (byť z mého pohledu o konto pracovní doby u dotyčného zaměstnavatele v pravém slova smyslu nešlo). A víceméně jen zopakoval to, co se dá vyčíst z právní úpravy a na co žalovaný zaměstnavatel tak trochu zapomněl. Základní úvahy dovolacího soudu je možné shrnout do následujících bodů:

  • Při uplatnění konta pracovní doby nelze mít vyrovnávací období pouze za předem vymezený časový úsek, v jehož rámci má dojít k vyrovnání rozvrhované pracovní doby. S jeho uplynutím spojuje zákoník práce povinnost zaměstnavatele vyrovnat v nejbližším výplatním termínu mzdová práva zaměstnance.

Nahrávám...
Nahrávám...