dnes je 28.4.2024

Input:

Konec studia a daňové zvýhodnění pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob

27.8.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2014.18.4
Konec studia a daňové zvýhodnění pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob

Jaroslava Pfeilerová

Podmínky, za kterých lze uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě, jsou v odborném tisku popisovány poměrně často. V tomto příspěvku se zaměříme na jednu oblast této problematiky – a to na možnost uplatnění daňového uplatnění v případech, kdy vyživované dítě končí studium.

Poplatník má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící  domácnosti ve výši 13 404 Kč ročně, a jedná-li se o dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P, ve dvojnásobné výši. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě lze uplatnit jako slevu na dani nebo jako daňový bonus a také jako kombinaci zmíněných forem. Za vyživované dítě se kromě jiného považuje i dítě zletilé do dovršení věku 26 let, které nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a soustavně se připravuje na budoucí povolání.

Pro posouzení nároku na daňové zvýhodnění v roce ukončení studia dítěte je potřebné postupovat zejména v souladu s následujícími právními předpisy:

  • - zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (§ 35c odst. 6 písm. b) bod 1 ZDP),
  • - zákon č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře (§ 10, § 12 - § 15 ZSSP),
  • - zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon (§ 81 odst. 10 zákona č. 561/2004 Sb.),
  • - zákon č.187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (§ 7a odst. 1 ZNP),
  • - zákon č. 111/1998 Sb., zákon o vysokých školách (§ 61 zákona č. 111/1998 Sb.).

UKONČENÍ STUDIA NA STŘEDNÍ ŠKOLE

Nárok na uplatnění daňového zvýhodnění lze využít na dítě, které se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem. Pro správné posouzení okamžiku, kdy možnost uplatnění daňového zvýhodnění končí (dítě se přestalo připravovat na budoucí povolání studiem na střední škole), je potřebné vycházet z následujících skutečností:

  1. Podle školského zákona výuka na střední škole probíhá ve školním roce, ten začíná 1. září a končí 31. srpna následujícího kalendářního roku. Člení se na období školního vyučování (od 1. 9. do 30. 6.) a období školních prázdnin (od 1. 7. do 31. 8.).
  2. Pro účely uplatnění nároku na daňové zvýhodnění na vyživované dítě dle § 35c ZDP se příprava na budoucí povolání studiem na střední škole posuzuje podle ust. 12 až 14 ZSSP.
  3. Za soustavnou přípravu na budoucí povolání na střední škole se také považuje doba:
    • - od skončení výuky v jednom školním roce do počátku následujícího školního roku, jestliže dítě bez přerušení pokračuje v dalším studiu,
    • - od vykonání maturitní zkoušky, je-li tato zkouška konána v měsíci květnu nebo červnu, do konce období školního vyučování, tj. do 30. 6.,
    • - školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia, jestliže dítě nevykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle § 10 ZSSP (to znamená, že nepobíralo příjmy za činnost zakládající účast na nemocenském pojištění) nebo nemělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti.
  4. V případě neúspěchu u maturitní zkoušky a povolení opravné zkoušky, odkladu zkoušky nebo jejího opakování je dítě žákem střední školy do konce školního roku, v němž mělo studium ukončit, tj. do 31. srpna.
  5. V případě zanechání studia končí příprava na budoucí povolání k datu stanovenému rozhodnutím školy.
  6. V případě, že dítě po skončení střední školy pokračuje ve studiu na vysoké škole, považuje se za přípravu na budoucí povolání také doba od skončení studia na střední škole do začátku studia na vysoké škole (jestliže dítě ve studiu pokračuje bez přerušení).

Příklad
Příklad č. 1

Student střední školy ukončil studium v květnu 2014 maturitní zkouškou a od 15. července 2014 uzavřel dohodu o provedení práce s měsíční odměnou ve výši 11 000 Kč. Podle zákona o nemocenském pojištění jsou tohoto pojištění účastni i zaměstnanci na základě dohody o provedení práce, pokud jejich měsíční příjem převýší částku 10 000 Kč. To znamená, že v tomto případě má rodič dítěte nárok na daňové zvýhodnění na dítě naposledy za měsíc červenec 2014. Pokud by student nevykonával výdělečnou činnost, která zakládá účast na nemocenském pojištění, měl by jeho rodič nárok na daňové zvýhodnění do 31. 8. 2014. Uvedená podmínka by byla splněná např. v případě

Nahrávám...
Nahrávám...