dnes je 27.7.2024

Input:

Přehled judikatury trochu jinak - Zdravotní způsobilost k výkonu práce

24.3.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2023.06.05 Přehled judikatury trochu jinak – Zdravotní způsobilost k výkonu práce

JUDr. Petr Bukovjan

Judikát
Tu definici najdete v ustanovení § 43 odst. 4 ZSZS. Na mysli mám konkrétně tato slova: Dlouhodobým pozbytím zdravotní způsobilosti vykonávat dosavadní práci se rozumí stabilizovaný zdravotní stav, který omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti zaměstnance významné pro jeho schopnost vykonávat dosavadní práci , pokud tento zdravotní stav trvá déle než 180 dnů nebo lze předpokládat, že tento zdravotní stav bude trvat déle než 180 dnů, a výkon této práce by vážně ohrozil jeho zdraví”. Na tuto definici (posudkový závěr s ní spojený) se pak odkazuje zákoník práce při vymezení výpovědních důvodů ve svém ustanovení § 52 písm. d) a e) ZP.

Jak vidno, zaměstnanec v takovém případě dlouhodobě pozbývá zdravotní způsobilost k výkonu dosavadní práce. Co ale tento pojem znamená, k jaké práci zdravotní způsobilost zaměstnance vlastně posuzovat? Na to narazil v jednom ze svých rozhodnutí Nevyšší soud. Je pravda, že v daném případě nakonec věcně nerozhodl a celá věc je s ohledem na judikaturu Soudního dvora Evropské unie možná složitější, ale z jeho rozsudku se dá na některá základní pravidla usuzovat.

Dovolací soud se ztotožnil s názorem, že dosavadní prací je třeba rozumět primárně práci sjednanou v pracovní smlouvě. Za obecně správný označil v této souvislosti také závěr, že není povinností zaměstnavatele uplatňovat celý rozsah sjednaného druhu práce (byť na to má právo), co ale musí zajistit, je to, že k výkonu práce bude zaměstnanec zdravotně způsobilý, a tento fakt je objektivizován prostřednictvím lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb.

Výkon práce může být ale modifikován i dalšími okolnostmi, např. ve vazbě na pracovní dobu. Je to sice zaměstnavatel, kdo určuje rozvržení pracovní doby,

Nahrávám...
Nahrávám...