dnes je 18.9.2024

Input:

Používání motorových vozidel zaměstnavatele zaměstnanci

25.1.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 14 minut

9.3.5
Používání motorových vozidel zaměstnavatele zaměstnanci

Jaroslava Pfeilerová, Ing. Marcela Srněnská

Příjem zaměstnance z používání vozidla

Příjem podle § 6 odst. 6 ZDP vzniká zaměstnanci, kterému zaměstnavatel poskytne i pro soukromé účely silniční motorové vozidlo. ZDP stanoví, že poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně silniční motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla částka ve výši:

  • 0,25 % vstupní ceny vozidla, jedná-li se o bezemisní vozidlo,

  • 0,5 % vstupní ceny vozidla, jedná-li se o nízkoemisní vozidlo,

  • 1 % vstupní ceny vozidla, jedná-li se o silniční motorové vozidlo, které není nízkoemisním ani bezemisním vozidlem.,

Jde-li o vozidlo najaté nebo pořízené na finanční leasing, vychází se ze vstupní ceny tohoto vozidla u původního vlastníka, a to i v případě, že dojde k následné koupi vozidla. Pokud ve vstupní ceně není zahrnuta daň z přidané hodnoty, pro účely tohoto ustanovení se o tuto daň zvýší. Je-li částka, která se posuzuje jako příjem zaměstnance za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla, nižší než 1 000 Kč, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 000 Kč.

Nízkoemisní vozidlo

Vymezení nízkoemisního a bezemisního vozidla upravuje ustanovení § 21b odst. 6 a 7 ZDP. Nízkoemisní vozidlo je silniční motorové vozidlo ve smyslu § 3 zákona č. 360/2022 Sb., o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících, za podmínky, že není současně bezemisním vozidlem. Definice zahrnuje vybrané kategorie silničních vozidel (tj. vozidla kategorie M1, M2, M3, N1, N2, N3) a vozidla určená k provozu na dráze trolejbusové.

Bezemisní vozidlo

Bezemisním vozidlem se rozumí silniční motorové vozidlo, které používá jako palivo výlučně elektrickou energii nebo vodík, nebo jiné silniční motorové vozidlo, jehož provoz nemá žádné emise CO2. V současné době naplňují podmínku provozu bez produkce emisí CO2 jen silniční motorová vozidla, která používají jako palivo výlučně elektrickou energii nebo vodík. Uvedení jiného silničního motorového vozidla, jehož provoz nemá žádné emise CO2, je pro případ, že by v budoucnu vývoj v této oblasti přinesl další motorová vozidla, která tuto podmínku splňují. Za bezemisní vozidlo tedy nelze považovat vozidlo s tzv. hybridním pohonem, tj. vozidlo, které jako palivo používá elektrickou energii nebo vodík v kombinaci s jiným palivem, kdy v jeho kombinovaném provozu dochází k produkci CO2.

Zdanitelný příjem

ZDP výslovně stanoví, že vozidlo poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci, není tedy možné, aby stejný režim platil v případě poskytnutí vozidla v režimu § 6 odst. 6 pro rodinné příslušníky zaměstnance. Stejně tak není možné trvání smluvního vztahu přerušovat např. z důvodu nemoci zaměstnance, opuštění republiky apod. O zdanitelný příjem se jedná jak v případě, kdy zaměstnanec vozidlo využil pro soukromé účely, tak i v případě, kdy ho nepoužil. Rozhodující je platnost dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Příklad:

Výpočet čistého příjmu zaměstnance s měsíční hrubou mzdou 40 000 Kč, kterému bylo poskytnuto pro soukromé využití vozidlo, jehož vstupní cena včetně DPH činí 300 000 Kč (v porovnání se zaměstnancem se stejným příjmem, kterému vozidlo poskytnuto nebylo). V tomto případě se nejedná o nízkoemisní ani bezmenisní motorové vozidlo.

 
Zaměstnanci je bezplatně poskytnut služební automobil Zaměstnanci není poskytnut automobil
Hrubá mzda 40 000 Kč 40 000 Kč
1 % vstupní ceny poskytnutého vozidla 3 000 Kč -
Celkem zdanitelné příjmy 43 000 Kč 40 000 Kč
Pojistné placené zaměstnancem 4,5 % + 7,1 % 4 988 Kč 4 640 Kč
Pojistné placené zaměstnavatelem 33,8 % 14 534 Kč 13 520 Kč
Základ daně 43 000 Kč 40 000 Kč
Sazba daně 15 % 6 450 Kč 6 000 Kč
Základní sleva u poplatníka s podepsaným prohlášením 2 570 Kč 2 570 Kč
Daň 3 880 Kč 3 430 Kč

Jednorázové, nahodilé, krátkodobé použití vozidla

Ve smyslu § 6 odst. 6 ZDP se však nepostupuje v případě jednorázového, nahodilého, krátkodobého použití motorového vozidla zaměstnavatele pro soukromé účely zaměstnance, které je přesně dojednáno. Jde např. o svatbu dítěte zaměstnance, odvoz rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení, stěhování, dovolená apod. Důvod použití vozidla je třeba v tomto případě přesně a konkrétně specifikovat. Vhodné je v daném případě uzavřít smlouvu o nájmu vozidla a sjednat nájemné v ceně obvyklé (minimálně v částce stanovené dle ust. § 6 odst. 6 ZDP).

Poskytnutí vozidla za úplatu

Dohodne-li zaměstnavatel se zaměstnancem úplatné poskytnutí motorového vozidla k používání pro služební i soukromé účely, tedy nikoliv bezplatně, jak je uvedeno v § 6 odst. 6 ZDP, a to nižší, než kolik činí určené procento vstupní ceny vozidla, je třeba pamatovat na ustanovení § 6 odst. 3 ZDP. To stanoví mimo jiné, že příjmem zaměstnance se rozumí i částka stanovená podle § 6 odst. 6 ZDP. Na straně zaměstnance tak bude zdanitelným příjmem rozdíl mezi těmito částkami.

Poskytnutí více vozidel

Poskytne-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně v průběhu kalendářního měsíce postupně za sebou více motorových vozidel k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši určeného procenta z nejvyšší vstupní ceny silničního motorového vozidla.

Poskytne-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně v průběhu kalendářního měsíce více motorových vozidel současně, považuje se za příjem zaměstnance úhrn částek odpovídajících výši určeného procenta vstupní ceny každého současně poskytnutého vozidla.

Příklad:

Provozní ředitel společnosti Beta, s. r. o., využíval pro služební i soukromé účely firemní automobil, jehož vstupní cena včetně DPH činí 900 000 Kč. Od 5. do 18. května bylo vozidlo po nehodě v autoopravně. Po tuto dobu byl provoznímu řediteli poskytnut pro služební i soukromé účely automobil, který byl pro tyto účely zapůjčen z autopůjčovny. Vlastník (autopůjčovna) toto vozidlo eviduje ve vstupní ceně (včetně DPH) ve výši 1 200 000 Kč. Nejednalo se o nízkoemisní ani bezemisní motorová vozidla.

Pro účely vyčíslení nepeněžního příjmu za měsíc květen podle ust. § 6 odst. 6 ZDP bude zaměstnavatel vycházet ze vstupní ceny dražšího vozidla (1 % z částky 1 200 000 Kč = 12 000 Kč).

Příklad:

Manažer obchodní společnosti Delta, s. r. o., využíval pro služební i soukromé účely firemní automobil (plug-in hybrid), jehož vstupní cena včetně DPH činí 2 600 000 Kč. Od 7. do 20. května bylo vozidlo po nehodě v autoopravně. Po tuto dobu byl provoznímu řediteli poskytnut pro služební i soukromé účely automobil, který byl pro tyto účely zapůjčen z autopůjčovny. Vlastník (autopůjčovna) toto vozidlo eviduje ve vstupní ceně (včetně DPH) ve výši 1 200 000 Kč.

Pro účely vyčíslení nepeněžního příjmu za měsíc květen podle ust. § 6 odst. 6 ZDP bude zaměstnavatel vycházet ze vstupní ceny dražšího vozidla (0,5 % z částky 2 600 000 Kč = 13 000 Kč).

Příklad:

Obchodní ředitel měl možnost v průběhu měsíce října využívat současně tři vozidla, z nichž jedno vozidlo (elektromobil), bylo posouzeno jako bezemisní vozidlo:

  • 1. vozidlo, vstupní cena 800 000 Kč – 1 % činí 8 000 Kč,

  • 2. vozidlo, vstupní cena 1 200 000 Kč – 1 % činí 12 000 Kč,

  • 3. vozidlo, elektromobil, vstupní cena 2 000 000 Kč – 0,25 % činí 5 000 Kč.

Ke zdanitelným příjmům ředitele zaměstnavatel připočte částku 25 000 Kč (8 000 + 12 000 + 5 000) a z úhrnu těchto příjmů odvede daň z příjmů ze závislé činnosti.


Vstupní cena vozidla

Vstupní cenou vozidla se pro účely příjmu podle § 6 odst. 6 ZDP rozumí vstupní cena včetně DPH. To znamená, že při výpočtu zdanitelného příjmu zaměstnance se bude vždy vycházet z původní vstupní ceny, a to i když po několika letech bude vozidlo daňově i účetně odepsáno. V případě vozidla pronajatého formou finančního leasingu bude mzdová účetní při stanovení příjmu zaměstnance vycházet ze vstupní ceny vč. DPH, kterou eviduje leasingová společnost. Tento údaj je obvykle uveden v leasingových smlouvách. Z této ceny bude vycházeno po celou dobu trvání finančního leasingu i po jeho ukončení.

Příklad

Zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci bezplatně pro služební i soukromé účely osobní automobil, jehož vstupní cena včetně daně z přidané hodnoty činí 2 100 000 Kč (nejedná se o nízko/bezemisní vozidlo).

Pro účely stanovení zdanitelného příjmu zaměstnance ve smyslu ust. § 6 odst. 6 ZDP bude mzdová účetní v následujících letech (kdy je vozidlo částečně účetně i daňově odepsáno) vycházet z původní vstupní ceny. Ke zdanitelnému příjmu zaměstnance tedy bude z titulu bezplatného poskytnutí služebního vozidla pro služební i soukromé účely připočtena částka ve výši 21 000 Kč (1 % z 2 100 000 Kč).

PHM spotřebované při soukromých jízdách zaměstnance

Zákon o daních z příjmů v ust. § 6 odst. 6 stanoví, jakým způsobem je nezbytné vyčíslit nepeněžní příjem zaměstnance za benefit ve formě poskytnutí služebního vozidla pro soukromé účely. Pohonné hmoty, které jsou spotřebovány při soukromých jízdách, zaměstnavatelé ve většině případů předepisují zaměstnancům k úhradě. Pokud však zaměstnavatel úhradu od zaměstnance nepožaduje a soukromě spotřebované PHM uhradí ze svých prostředků, je hodnota tohoto plnění zdanitelným příjmem zaměstnance, který podléhá odvodům zákonného pojistného.

Žádný právní předpis nestanoví konkrétní postup pro vyčíslení hodnoty soukromě projetých PHM. Z toho důvodu záleží na rozhodnutí zaměstnavatele, jakým způsobem bude postupovat. V praxi jsou nejčastěji využívány dva následující postupy:

  • Zaměstnavatel ocení hodnotu soukromě spotřebovaných PHM obdobným způsobem, jak stanoví zákoník práce pro účely náhrady jízdních výdajů při pracovních cestách.

  • V jiných případech zaměstnavatelé při výpočtu spotřebovaných PHM vycházejí z ujetých kilometrů a faktury od dodavatele PHM.

Příklad:

Nahrávám...
Nahrávám...