dnes je 4.7.2025

Input:

Posuzování nutných vedlejších výdajů při použití soukromého vozidla na pracovní cestě

2.7.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

7.2.4
Posuzování nutných vedlejších výdajů při použití soukromého vozidla na pracovní cestě

JUDr. Věra Bognárová

Náš zaměstnanec jel z domova (Stříbro) na služební cestu do Prahy. Vůz zůstal díky poruše vstřikovacího čerpadla nepojízdný a musel být odtažen odtahovou službou zpět do Stříbra. Jsme mu povinni uhradit náklady na odtahovou službu, když se jednalo o služební cestu, na které zaměstnanec použil vlastní vozidlo?

 

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 156 odst. 1 písm. e)

    • § 157 odst. 2 a 3

    • § 164

Vámi popsaný výdaj zaměstnance by mohl být za splnění dalších podmínek považován za nutný vedlejší výdaj při pracovní cestě. Podstatné pro toto konstatování je především posouzení, na jakém základě zaměstnanec použil motorové vozidlo, které nebylo poskytnuto zaměstnavatelem.

Jestliže se jedná o použití tohoto dopravního prostředku se souhlasem zaměstnavatele podle § 157 odst. 2 ZP, zaměstnanci poskytnout náhradu za tento výdaj nemůžete. Tento závěr je odůvodněn tím, že pokud zaměstnanec použil se souhlasem zaměstnavatele místo určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy jiný dopravní prostředek, včetně silničního motorového vozidla, přísluší mu náhrada jízdních výdajů ve výši odpovídající ceně jízdného za určený hromadný dopravní prostředek. Souhlas zaměstnavatele s použitím jiného než předem určeného hromadného dopravního prostředku podle § 157 odst. 2 ZP proto neznamená nic jiného než to, že zaměstnanec vozidlo použít může, ale zaměstnavatel nenese jiné náklady na jízdní přepravu než ty, které spočívají v ceně jízdného za předem určený hromadný dopravní prostředek. Náklady, které zaměstnanci s použitím jiného než určeného hromadného dopravního prostředku poruchou na vozidle vznikly, zaměstnavatel hradit nemůže.

Pokud však zaměstnanec použil silniční motorové vozidlo na žádost zaměstnavatele, a to podle § 157 odst. 3 ZP, přísluší zaměstnanci i náhrada nutných vedlejších výdajů, které s použitím tohoto dopravního prostředku souvisí a které mu na pracovní cestě vzniknou. Zaměstnanci při pracovní cestě, a to jak při tuzemské podle § 164 ZP, tak i zahraniční podle § 171 ZP, přísluší náhrada nutných vedlejších výdajů, které zaměstnanci vzniknou v přímé souvislosti s pracovní cestou, a to ve výši, kterou zaměstnanec prokáže.

Zákoník práce ani u tuzemské či zahraniční pracovní cesty jednotlivé vedlejší výdaje nevyjmenovává, není uveden ani jejich demonstrativní výčet. Určujícím kritériem nutných vedlejších výdajů je, že vznikly v přímé souvislosti s pracovní cestou, vznikla potřeba jejich vynaložení a nejedná se o jiný výdaj, který je uveden v § 156 odst. 1 ZP nebo § 176 odst. 1

Nahrávám...
Nahrávám...