dnes je 2.7.2025

Input:

Dohoda o výkonu práce přesčas

20.11.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.10.2
Dohoda o výkonu práce přesčas

JUDr. Věra Bognárová

Dohoda o výkonu práce přesčas

Zaměstnavatel ................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený .................

a

zaměstnanec ............. (jméno a příjmení), narozen dne ....... číslo OP ......... trvale bytem ............................................

(dále jen “zaměstnavatel“ a “zaměstnanec“)

uzavírají podle § 93 odst. 3 zákoníku práce tuto

dohodu o výkonu práce přesčas:

Zaměstnavatel je oprávněn požadovat na zaměstnanci  výkon práce přesčas v rozsahu nejvýše.... hodin v kalendářním roce (max. 266 hodin) s tím, že práce přesčas nesmí v období.... (nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích, popř. v období stanoveném kolektivní smlouvou - nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích ) v průměru překročit 8 hodin týdně.

V............ dne ...............

...............................................................

podpis zaměstnance

............................................

razítko zaměstnavatele a podpis
jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 78 ZP

  • § 93 ZP

  • § 99 ZP

  • § 114 ZP

  • § 127 ZP

  • § 241 ZP
    § 245 ZP

Komentář:

Prací přesčas je práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu (je-li např. stanovená pracovní doba 40 hodin týdně a zaměstnanec, který má sjednánu kratší pracovní dobu na 36 hodin týdně, odpracuje se souhlasem zaměstnavatele v konkrétním týdnu o 5 hodin více, tedy 41 hodin, odpracuje pouze 1 hodinu práce přesčas). Zaměstnancům s kratší pracovní dobou nelze práci přesčas nařídit [§ 78 odst. 1 písm. i) ZP]. Opatření týkající se práce přesčas je zaměstnavatel povinen předem projednat s odborovou organizací (§ 99 ZP).

Zakazuje se zaměstnávat prací přesčas těhotné zaměstnankyně a mladistvé zaměstnance, tj. zaměstnance do 18 let věku. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel práci nařídit (§ 241 odst. 3 a § 245 odst. 1 ZP). Na rozdíl od těhotných zaměstnankyň a mladistvých zaměstnanců tak není zakázána práce přesčas absolutně a na jejím výkonu se lze u zaměstnanců (žen i mužů), kteří pečují o dítě mladší 1 rok, dohodnout. Jejich ochrana spočívá v tom, že zaměstnavatel, pokud s tím nebudou souhlasit, jim práci přesčas nesmí nařídit. Práci přesčas je možné konat jen výjimečně. Zaměstnavatel může práci přesčas nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě i na dny pracovního klidu.

Podle § 93 zákoníku práce nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než osm hodin v jednotlivých

Nahrávám...
Nahrávám...