dnes je 29.4.2024

Input:

Nepřítomnost zaměstnance v zaměstnání z důvodu neplaceného volna z pohledu zdravotního pojištění

15.9.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2015.19.4
Nepřítomnost zaměstnance v zaměstnání z důvodu neplaceného volna z pohledu zdravotního pojištění

Ing. Antonín Daněk

Jak je již dostatečně známo, změnily se s účinností od 1. 1. 2015 zcela zásadním způsobem podmínky při placení pojistného zaměstnavatelem v případě neplaceného volna nebo z důvodu neomluvené absence zaměstnance. Vyměřovací základ zaměstnance se v případě takové nepřítomnosti zaměstnance v zaměstnání 4 již nenavyšuje, nicméně zaměstnavatel musí přihlížet k tomu, zda musí být při odvodu pojistného dodrženo zákonné minimum (tj. minimální vyměřovací základ případně jeho poměrná část), či nikoli. Proberme si nyní postup zaměstnavatele v některých situacích, kdy poskytne zaměstnanci neplacené volno.

VÝKON PRÁCE PRO JINÉHO ZAMĚSTNAVATELE

Zaměstnanec se může se svým (stálým) zaměstnavatelem dohodnout na poskytnutí neplaceného volna například na určitou dobu, po kterou bude v České republice vykonávat práci pro jiného (přechodného) zaměstnavatele. S tímto přechodným zaměstnavatelem uzavře pracovněprávní vztah a svému stálému zaměstnavateli doloží, že tento jeho přechodný zaměstnavatel za něho odvádí pojistné na zdravotní pojištění, vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro zaměstnance.

V návaznosti na ustanovení § 3 odst. 4 a odst. 6 a § 13 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZPZP"), musí být dodržen minimální vyměřovací základ na straně jedné, na straně druhé však současně platí, že v případě souběžných zaměstnání se pojistné odvádí ze všech příjmů, zakládajících povinnost placení pojistného. Na základě těchto skutečností neplatí stálý zaměstnavatel po dobu poskytnutého neplaceného volna za zaměstnance pojistné, což pro účely kontroly ze strany zdravotní pojišťovny dokladuje výše zmíněným potvrzením od přechodného zaměstnavatele. Tento přechodný zaměstnavatel plní za tohoto svého zaměstnance všechny povinnosti ve zdravotním pojištění, zejména pak řádně platí pojistné z dosaženého příjmu a oznamuje nástup zaměstnance do zaměstnání a ukončení zaměstnání.

UVOLNĚNÍ ZAMĚSTNANCE PRO VÝKON VEŘEJNÉ FUNKCE

Nastává situace, kdy zaměstnanec bude vykonávat veřejnou funkci. V tomto případě bude ze strany zaměstnavatele uplatněn postup, podle kterého nedojde k rozvázání pracovního poměru, nýbrž zaměstnanci bude v souvislosti s touto novou skutečností poskytnuto neplacené volno. Z tohoto neplaceného volna zaměstnavatel pojistné platit nebude, pro účely kontroly ze strany zdravotní pojišťovny však musí mít ve své evidenci doloženo, že příslušný úřad za něj odvádí pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu.

Do konce roku 2014 se pojistné neodvádělo proto, že se jednalo o zákonnou výjimku. Od 1. 1. 2015 není pojistné placeno z toho důvodu, že jiný zaměstnavatel odvádí za zaměstnance pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu, jinými slovy, v rozhodném období příslušného kalendářního měsíce je dodrženo zákonné minimum.

VÝKON PRÁCE V REŽIMU koordinačních nařízení Evropské unie

Pokud se zaměstnanec s bydlištěm v České republice rozhodne pracovat v některém ze států Evropské unie, případně v Norsku, na Islandu, v Lichtenštejnsku nebo ve Švýcarsku, postupuje podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 včetně prováděcího nařízení č. 987/2009. Zaměstnavatel, který mu po dohodě poskytne za tímto účelem neplacené volno, odhlásí z důvodu zániku pojištění tuto osobu jako zaměstnance u zdravotní pojišťovny, třebaže pracovněprávní vztah nadále trvá. Tato osoba je na základě principu jednoho pojištění účastna všech systémů sociálního zabezpečení státu, ve kterém vykonává výdělečnou činnost, což musí po návratu doložit zdravotní pojišťovně příslušným dokladem. Z neplaceného volna se pojistné neplatí.

Na rozdíl od uplatnění institutu dlouhodobého pobytu v cizině, může takové vynětí z českého systému veřejného zdravotního pojištění trvat i kratší dobu, než šest měsíců.

DLOUHODOBÝ POBYT V CIZINĚ

Pokud si zaměstnanec vyřídí na zdravotní pojišťovně tzv. dlouhodobý pobyt v cizině podle § 8 odst. 4 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění (dále jen "ZVZP"), ve znění pozdějších předpisů, musí tento nepřetržitý pobyt trvat déle než šest měsíců. Zaměstnaná osoba vyplní před odjezdem u zdravotní pojišťovny formulář Prohlášení o dlouhodobém pobytu pojištěnce v cizině, čímž je vyňata ze zdravotního pojištění v České republice, a současně je povinna odevzdat před odjezdem průkaz zdravotní pojišťovny. Za osobu

Nahrávám...
Nahrávám...