dnes je 29.4.2024

Input:

Nařízení práce přesčas zaměstnavatelem podle § 93 ZP

14.6.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

3.10.5
Nařízení práce přesčas zaměstnavatelem podle § 93 ZP

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO): ............................................................................

Zastoupený: ........................................................................................................

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): .....................................................................

(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)

Věc: Nařízení práce přesčas 

 Podle § 93 ZP Vám nařizuji výkon práce přesčas, jejíž potřeba je vyvolána vážnými provozními důvody (případně lze důvody uvést a konkretizovat). Práci přesčas Vám nařizuji vykonat na Vašem pracovišti dne .... ............... v době od ...... do.........

  

V ..................... dne ...................

 

 ...........................................

razítko zaměstnavatele

podpis statutárního orgánu

Zaměstnanec převzal dne .......

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 90 ZP

  • § 91 ZP

  • § 92 ZP

  • § 93 ZP

  • § 114 ZP

  • § 127 ZP

  • § 245 ZP

Komentář:

Prací přesčas se podle § 78 odst. 1 písm. i) ZP rozumí práce, kterou zaměstnanec koná na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konanou mimo rámec rozvrhu pracovních směn.

U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas až práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu. Těmto zaměstnancům proto není možné práci přesčas nařídit, protože dohodnou-li se na výkonu kratší pracovní doby, nemůže zaměstnavatel bez jejich souhlasu tento rozsah jednostranně navýšit.

Prací přesčas nesmí zaměstnavatel zaměstnat zaměstnance mladistvého, tj. zaměstnance do 18 let. Jedná se o absolutní zákaz, mladistvý zaměstnanec nesmí práci přesčas konat, ani kdyby s tím souhlasil. Zaměstnavatel proto nesmí práci přesčas v tomto případě nejen nařídit, ale ani se na jejím výkonu s mladistvým zaměstnancem dohadovat.

Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen výjimečně, a to jen z vážných provozních důvodů. Práce přesčas by měla být výjimečná, zaměstnavatel by ji proto neměl dopředu plánovat anebo s ní počítat při rozvržení pracovní doby. Její výjimečnost a vážné provozní důvody jsou dány zpravidla tehdy, kdy zaměstnavatel potřebuje vykonat práci za zaměstnance, který se nedostavil na směnu, nebo je nemocen a pracovní úkol se musí vykonat v určitém termínu anebo při krátkodobé potřebě navýšení pracovních

Nahrávám...
Nahrávám...