Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Příplatek za práci ve svátek

27.10.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

10.550
Příplatek za práci ve svátek

Ing. Růžena Klímová

Dotaz

Zaměstnanec nastoupil na směnu např. 27. 9. (noční). Směna končí 28. 9. Bude mít nárok na příplatek ve svátek?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 91 odst. 6 ZP

Odpověď

Zákoník práce řeší daný problém v ustanovení § 91 odst. 6 ZP: "U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku."

Ačkoliv  právní úprava stanoví, kdy začíná den pracovního klidu u zaměstnanců pracujících v nočních směnách, nenařizuje se, aby se tento princip uplatnil i u odměňování  výkonu práce ve svátek.  Záleží tedy na zaměstnavatele, jaký způsob zvolí.

Zcela nejspravedlivější postup je ten, bylo-li se zaměstnancem dohodnuto, že za  výkon práce obdrží příplatek za práci ve svátek namísto náhradního volna, kdy se příplatek  poskytuje za dobu, která  spadne do dne svátku.  Den svátku  začíná v 0.00 hodin a končí ve 24 hodin dne 28. 9. 

Pokud zaměstnanec nastupuje na noční směnu 27. 9. například v 18 hodin a směna končí v 6 hodin  28. 9., obdrží příplatek  za svátek  na dobu od 00 hodin do 6 hodin dne 28. 9.  Další zaměstnanec konající denní směnu obdrží příplatek za celou směnu a konečně zaměstnanec nastupující na noční směnu dne 28. 9. obdrží