Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Tituly, diplomy a certifikáty

14.7.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2017.15.05
Tituly, diplomy a certifikáty

Ing. Ján Košturiak

Jsou lidé, kteří se snaží mluvit „moudře a složitě”, a jsou i tací, kterým je skutečně rozumět. Jsou lidé, kteří se honosí tituly před jménem i za ním. Mnozí je sbírají jako známky. Je mnoho maličkých lidí, kteří si jimi zvyšují svoje sebevědomí.

Tituly se dnes rozdávají jako nikdy dříve. Abychom byli přesní – nerozdávají, ale prodávají. Za drahé poplatky nebo protislužby si mnozí kupují tituly, diplomy a certifikáty. S hrdostí si je pak věší na stěny, píší na vizitky a do svých životopisů. Svého času si je dokonce vytesávali na náhrobní kameny. Supermarkety jsou plné, na skladě mají vše, po čem klienti touží – čestné i nečestné doktoráty, habilitace, profesury a množství dalších papírů s krásnými razítky, zkratkami a rámečky. Obory dle výběru – v poslední době letí i takové, kterým nikdo nerozumí. K zbytečnému oboru přidáte slovo engineering nebo koncovku -log a zájem se zvyšuje. Jejich nositelé jsou často univerzální – nevědí nic, a tak mohou působit prakticky kdekoli. Například v politice nebo ve státních úřadech.

I já jsem kdysi měl radost z titulů. A ještě více moje máma, táta a prarodiče. A už ji nemám a tituly ani nepoužívám. Považuji je za zbytečné. Rozumím tomu, že každá profese potřebuje nějakou kvalifikaci, ověření znalostí a titul, který opravňuje jeho nositele soudit, léčit, učit, stavět mosty nebo projektovat fabriky.

Podívejme se však na mnoho z nich – nemají ani odbornost, ani charakter. Ba ani schopnost přiznat si to a alespoň dodatečně pracovat na tom, aby splnili to, za co dostali diplom a titul. Nablýskané certifikáty a diplomy, pošpiněné svědomí a pokřivené charaktery. Nesoudím, na nikoho neukazuju, pouze někdy vidím jejich zoufalé oběti.

Profesionalita a charakter se už dávno nespojují s titulem nebo diplomem.