Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Scény ze života neznámých celebrit - Václavák

18.4.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2017.09.02
Scény ze života neznámých celebrit – Václavák

Daniela Fischerová

Počet setkání s neznámými celebritami utěšeně narůstal, ale to nejpodivnější mě teprve čekalo. Někdo mi zavolal a nepředstavil se. Dokonce jsem nepoznala, jde-li o hlas muže, nebo ženy. Jeho smích zněl jako smích malého děcka. „Ty prý studuješ lidskou povahu. Tak to nemůžeš vynechat mě. Nabízím ti malou hříčku, říkám jí Václavák. Zájem? Prima, pošlu instrukce.”

Poštou mi přišel miniaturní čip ve tvaru náušnice, vtiskla jsem si ho do ucha. Měla jsem projít Václavák shora dolů. Bylo rušné všední odpoledne, dav se valil všemi směry. Váhavě jsem vykročila. Co když si ze mě někdo vystřelil?

Náhle se ozvalo – ne zvukem, spíš čirým vědomím: „Bezdomovec, nejedl tři dny.” Svět se ve zlomku vteřiny změnil. Do nosu mě udeřila naprosto omamná vůně a celé zorné pole zabral stánek s klobásami, kterého jsem si předtím vůbec nevšimla. „Žena, osmatřicet, strašně chce otěhotnět,” zaznělo ve mně. Vtom jsem spatřila dvě těhotné dívky. Dav rázem zmizel, jen ty dvě proti mně kráčely a jejich vzedmutá bříška byla to jediné, co jsem viděla. „Optimista,” řekl vnitřní hlas a Václavák byl zničehonic krásný, milí lidé se mile usmívali a v trávě kvetly žluté macešky. „Pesimista.” Ale té špíny všude kolem! Vzduchem poletoval plastikový pytlík a na zdi se loupala omítka, hnus! „Dítě, dva a půl roku.” Propadla jsem se kamsi mezi ponožky a boty. Svět