Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Scény ze života neznámých celebrit - Jezinčin dar

15.5.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2017.11.02
Scény ze života neznámých celebrit – Jezinčin dar

Daniela Fischerová

Vyšla jsem z divadla v lehkém omámení, shlédla jsem Romea a Julii. Pobrečela jsem si jako malá a s potůčky zaschlých slz jsem pelášila nocí. Nebydlím zrovna v nóbl čtvrti. Park byl pustý a trochu jsem se bála. Vtom těsně za mnou houklo: „Mladá! Nemáš něco do žaludku? Nejedla jsem tři dny.”  V kontejneru – ne na něm nebo u něj, ale přímo uvnitř jako v lodi – seděla střapatá bytost zcela nejasného věku, opírala se o starou matraci a gestem nepřipouštějícím odpor napřáhla kostnatou dlaň. „A nečum na mě s tak ostentativním elitářstvím!” Dvě cizí slova v délce devíti slabik mi vyrazila dech. „Nejsem žádná vypatlaná smažka, umím i velkou násobilku a křížovky luštím bez tužky.”

Našla jsem v kabelce ovesnou tyčinku. Bytost ji skřoupala takřka naráz, v tichu noci to znělo jako drtič kuchyňského odpadu. „Tak abys věděla, já jsem jezinka.” řekla pak spokojeně a olízla si drobky. „Zkouším lidi. Za to, žes mi dala najíst, dostaneš odměnu.” Vylovila z kontejneru tašku ze sámošky a pevně jí zavázala uši. „Tumáš, je plná jezinčího zlata.  Ale bacha! Nesmíš ji otevřít dřív než zejtra za úsvitu, jinak zlato zmizí! Utřeš hubu a nedostaneš nic.”

V rozpacích jsem tašku vzala, šustila jako suchý plast. Sice jsem se jí štítila, ale netroufla jsem se jí zbavit. Jednak nebylo kde, jednak ta bláznivá ve svém kontejneru stála s dlaní u obočí a hlídala mě jako pirát na stěžni. Otevřela jsem až popelnici v našem bloku. Taška byla plná fujtajflu - pytlíky, obaly a špatně vymyté kelímky od jogurtu. Všechno jsem to vysypala a tašku jsem nechala za dveřmi, zítra v ní vynesu vlastní smetí. Neklidně jsem usnula.

Probudil mě divný šramot. Když jsem ztěžka rozlepila oči, uviděla jsem tu ženskou, jak se mi štrachá v knihovně. Nedbale přes rameno