dnes je 20.4.2024

Input:

Přestěhování provozovny na jiné místo - pracovněprávní řešení

10.7.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

10.102
Přestěhování provozovny na jiné místo – pracovněprávní řešení

JUDr. Věra Bognárová

Dotaz

Jak může postupovat zaměstnavatel, pokud nemá souhlas zaměstnance s přeložením do jiného místa dle § 43 ZP? Původní místo sjednané v pracovní smlouvě zaniká a provozovna se stěhuje jinam.

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 43 ZP

  • § 49 ZP

  • § 52 písm. b) ZP

  • § 67 ZP

Odpověď

Jestliže zaměstnanec nesouhlasí se změnou v místě výkonu práce, které má doposud v pracovní smlouvě sjednáno a zaměstnavatel v místě, které bylo jako místo výkonu práce sjednáno, nemůže zaměstnanci dále práci přidělovat, protože provozovnu, závod nebo pracoviště, které měl v tomto místě umístěno, ruší, tak nezbývá jiná cesta než skončení pracovního poměru.

Ke skončení pracovního poměru může dojít dohodou, anebo pokud zaměstnanec nebude souhlasit ani s dohodou, která se sjednává podle § 49 ZP, výpovědí zaměstnavatele z organizačních důvodů, v daném případě půjde pravděpodobně o výpovědní důvod podle § 52 písm. b) ZP, že se přemisťuje část zaměstnavatele.

Důvodem skončení pracovního poměru jsou organizační důvody, protože zaměstnavatel z důvodu organizačních změn, kterými jsou i změny v umístění provozoven, závodů či částí zaměstnavatele, nemůže zaměstnanci přidělovat práci podle sjednaných pracovních podmínek v pracovní smlouvě. Povinnost dodržet podmínky stanovené v pracovní smlouvě se týkají nejen druhu práce, ale také sjednaného místa výkonu práce. Zaměstnavatel

Nahrávám...
Nahrávám...