dnes je 28.3.2024

Input:

Pravděpodobný výdělek

12.8.2013, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

5.3.3.1 Pravděpodobný výdělek

Ing. Růžena Klímová

Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracuje alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. Pravděpodobný výdělek (§ 355 ZP) můžeme stanovit několika způsoby:

  1. z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období,

  2. z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl (přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance),

  3. z hrubé mzdy nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Vzhledem k tomu, že zákoník práce uvádí 3 možné způsoby výpočtu průměrného výdělku, měl by každý zaměstnavatel stanovit postup jako výběr z možných variant, a ten pak používat při výpočtu pravděpodobného výdělku u všech zaměstnanců. Tímto způsobem se vyvaruje případným sporům se zaměstnanci.

Svátek

Pro účely odpracovaných dnů se do odpracovaných dnů započtou i dny svátků připadající na pracovní dny zaměstnance, kdy zaměstnanec do zaměstnání nešel a za které zaměstnavatel poskytuje poměrnou část měsíční mzdy (zaměstnavatel tak stanovil ve vnitřním předpisu) nebo poměrnou část platu. V praxi se lze častěji setkat se zaměstnavateli, kteří při odměňování měsíční mzdou poskytují za svátek připadající na jinak obvyklý pracovní den náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku (tento postup je přímo uveden v zákoníku práce). V takovém případě se den svátku považuje za neodpracovaný den.

Při výpočtu pravděpodobného výdělku – z hrubé mzdy, které by zaměstnanec zřejmě dosáhl – se jako nejjednodušší postup nabízí použití stanovené měsíční mzdy nebo v případě sjednané mzdy výše sjednané měsíční mzdy, kterou dělíme průměrným počtem týdnů v měsíci a stanovenou (sjednanou) týdenní pracovní dobou.

Příklad
Příklad 1:

Zaměstnanec má sjednanou měsíční mzdu ve výši 17 500 Kč a stanovenou týdenní pracovní dobu v rozsahu 40 hodin.

Hodinový pravděpodobný výdělek:

= 17 500 : 4,348 : 40 = 100,62 Kč/hod.,

kde 4,348 je průměrný počet týdnů v měsíci, 40 je týdenní pracovní doba.

Při výpočtu pravděpodobného výdělku – z hrubé mzdy zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty – se jako optimální jeví aritmetický průměr ze skutečných hodinových výdělků dosažených alespoň třemi zaměstnanci vykonávajícími stejnou nebo obdobnou práci v rozhodném období.

Příklad
Příklad 2:

Zaměstnanec Jiří pracuje jako řidič osobního vozu. V rozhodném období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí, dosáhli 3 jiní řidiči těchto skutečných průměrných hodinových výdělků:

zaměstnanec A 106,55 Kč/hod. 
Nahrávám...
Nahrávám...