dnes je 29.3.2024

Input:

Používání motorových vozidel zaměstnavatele zaměstnanci

27.1.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

9.3.5 Používání motorových vozidel zaměstnavatele zaměstnanci

Ing. Eva Sedláková

Používání motorových vozidel ve vlastnictví zaměstnavatelů zaměstnanci, není v současné době upraveno žádným obecně platným právním předpisem.

Příjem zaměstnance z používání vozidla

Příjem podle § 6 odst. 6 ZDPř vzniká zaměstnanci, kterému zaměstnavatel poskytne i pro soukromé účely motorové vozidlo. ZDPř stanoví, že poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla. Jde-li o najaté vozidlo, vychází se ze vstupní ceny vozidla u původního vlastníka, a to i v případě, že dojde k následné koupi vozidla. Pokud ve vstupní ceně není zahrnuta daň z přidané hodnoty, pro účely tohoto ustanovení se o tuto daň zvýší. Je-li částka, která se posuzuje jako příjem zaměstnance za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla, nižší než 1 000 Kč, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 000 Kč.

Zdanitelný příjem

ZDPř výslovně stanoví, že vozidlo poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci, není tedy možné, aby stejný režim platil v případě poskytnutí vozidla v režimu § 6 odst. 6 pro rodinné příslušníky zaměstnance. Stejně tak není možné trvání smluvního vztahu přerušovat např. z důvodu nemoci zaměstnance, opuštění republiky, apod. O zdanitelný příjem se jedná jak v případě, kdy zaměstnanec vozidlo využil pro soukromé účely, tak i v případě, kdy ho nepoužil. Rozhodující je platnost dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Jednorázové, nahodilé, krátkodobé použití vozidla

Ve smyslu § 6 odst. 6 ZDPř se však nepostupuje v případě jednorázového, nahodilého, krátkodobého použití motorového vozidla zaměstnavatele pro soukromé účely zaměstnance, který je přesně dojednán. Jde např. o svatbu dítěte zaměstnance, odvoz rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení, stěhování, dovolená, apod. Důvod použití vozidla je třeba v tomto případě přesně a konkrétně specifikovat. Vhodné je v daném případě uzavřít smlouvu o nájmu vozidla a sjednat nájemné v ceně obvyklé.

Poskytnutí vozidla za úplatu

Dohodne-li zaměstnavatel se zaměstnancem úplatné poskytnutí motorového vozidla k používání pro služební i soukromé účely, tedy nikoliv bezplatně, jak je uvedeno v § 6 odst. 6 ZDPř, a to nižší než kolik činí 1 % vstupní ceny vozidla, je třeba pamatovat na ustanovení § 6 odst. 3 ZDPř. To stanoví mimo jiné, že příjmem zaměstnance se rozumí i částka stanovená podle § 6 odst. 6 ZDPř. Na straně zaměstnance tak bude zdanitelným příjmem rozdíl mezi těmito částkami.

Poskytnutí více vozidel

Poskytne-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně v průběhu kalendářního měsíce postupně za sebou více motorových vozidel k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1

Nahrávám...
Nahrávám...