3.11.2 Poplatník s podepsaným Prohlášením
Ing. Růžena Klímová
Od roku 2014 došlo k podstatným změnám ve zdanění příjmů ze závislé činnosti. Má-li poplatník podepsáno Prohlášení, uplatní se vždy záloha daně. Pokud však Prohlášení nepodepíše, je rozhodující druh pracovněprávního vztahu. Jedná-li se o poplatníka bez Prohlášení, který pracuje na dohodu o provedení práce (DPP) s měsíční odměnou do 10 000 Kč, uplatní se srážková daň. U ostatních pracovněprávních vztahů bez ohledu na výši zdanitelného příjmu a u DPP nad 10 000 Kč se vždy uplatní záloha daně.

Příklad 1 – pracovní poměr
Zaměstnanec má uzavřen pracovní poměr s příjmem 4 500 Kč měsíčně, protože si dohodnul se zaměstnavatelem kratší pracovní dobu. Nemá jiného plátce, a proto podepsal Prohlášení. Z hlediska zdravotního pojištění se jedná o pojištěnce státu, což doložil rozhodnutím o přiznání starobního důchodu.

Příklad 2 – student, dohoda o provedení práce
Zaměstnanec má uzavřenou dohodu o provedení práce na 300 hodin. Odměna v jednom kalendářním měsíci činí 10 000 Kč. Protože nemá jiného plátce, podepíše Prohlášení. Navíc doloží, že je studentem školy.

Příklad 3 – člen orgánu právnické osoby, daňový nerezident
Člen orgánu právnické osoby je daňovým nerezidentem (cizinec z Ukrajiny) a má podepsáno Prohlášení poplatníka. Odměna činí 35 000 Kč měsíčně.
U odměny člena orgánu právnické osoby, který je daňovým nerezidentem z Ukrajiny, se uplatňuje srážková daň ve výši 15 % bez ohledu na výši odměny. K podepsanému Prohlášení se nepřihlíží.
Členem orgánu právnické osoby je i jednatel a…