dnes je 17.1.2021

Input:

O správné chvíli

27.7.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2020.15.03
O správné chvíli

Mgr. Michal Knězů Mrvka

Byla jedna matka a měla dvě dcery; jedna byla vlastní, druhá pastorkyně. Svoji velice milovala, ale na pastorkyni ani hleděti nemohla, jedině proto, že byla Maruška krásnější než její Holena. Dobrá Maruška neznala svoji krásu, nemohla si pomysliti, kterak to je, že se máteř tak velmi na ni hněvá, kdykoli na ni pohlédne.” Těmito slovy začíná pohádka O dvanácti měsíčcích, sepsaná Boženou Němcovou. Podstata příběhu má své kořeny v českém prostředí již ve 14. století.

V příbězích nikdy nezůstává zachovaný status quo a ani v naší pohádce to tak nebylo. Jednoho dne, bylo to v polovině ledna, zachtělo se Holeně vůně fialek. A navzdory množství sněhu, silnému větru, Maruška díky svému úsilí a pomoci dvanácti měsíčků svůj úkol splnila. A i následně úkol druhý, natrhat o den později jahody či třetí, přinést jablka.

Jádro nereálnosti úkolů, a tedy zázraku splnění, spočívá v načasování. Leden v našich podmínkách nepřeje venkovnímu růstu ani fialkám, jahodám či jablkům. Pohádka se věnuje tématu, které v posledních letech velmi intenzivně uchopila i věda: umění načasování. Kdy nastane vhodná chvíle? A jak ji rozpoznat?

Umění trefit správný okamžik spočívá

Nahrávám...
Nahrávám...