dnes je 29.3.2024

Input:

Novela zákona o zaměstnanosti od 1. 1. 2015

23.8.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2014.18.1
Novela zákona o zaměstnanosti od 1. 1. 2015

Mgr. Zdeněk Schmied

Nejaktuálnější změny v oblasti zaměstnanosti přináší další a prozatím poslední novela zákona o zaměstnanosti, kterou podepsal prezident republiky dne 8. července 2014. Účinnosti nabývá dnem 1. ledna 2015. Novela je součástí zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů.

Stručně lze nejpodstatnější změny v zákoně o zaměstnanosti shrnout takto:

§ 67 ZZ

Mezi osoby se zdravotním postižením se vedle osob invalidních v prvém, druhém nebo třetím stupni opětovně zařazují osoby zdravotně znevýhodněné. Tato kategorie byla ze zákona o zaměstnanosti vypuštěna jeho novelou k 1. lednu 2012. Osobou zdravotně znevýhodněnou je fyzická osoba, která má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnost být nebo zůstat pracovně začleněna, vykonávat dosavadní povolání nebo využít dosavadní kvalifikaci nebo kvalifikaci získat jsou podstatně omezeny z důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Osobou zdravotně znevýhodněnou však nemůže být osoba, která je osobou invalidní v prvém, druhém nebo třetím stupni. Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se pro účely zákona o zaměstnanosti považuje zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy má trvat déle než 1 rok a podstatně omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti, a tím i schopnost pracovního uplatnění.

Z praktického hlediska představuje "znovuzavedení" kategorie osob se zdravotním znevýhodněním pro zaměstnavatele s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru zlepšení podmínek pro plnění povinného 4% podílu zaměstnanců se zdravotním postižením na celkovém počtu jeho zaměstnanců v pracovním poměru. Posuzování statutu osoby se zdravotním znevýhodněním bude příslušet orgánu sociálního zabezpečení.

§ 75 a 76 ZZ

Pokud jde o příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa a příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů tohoto pracovního místa, musí zaměstnavatel k žádosti přiložit doklad o zřízení účtu, avšak nemusí již dokládat potvrzení o tom, že nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky vedené finančním nebo celním úřadem, že nemá nedoplatek na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění nebo na pojistném a na penále na sociální zabezpečení, s výjimkou případů, kdy bylo povoleno splácení ve splátkách, a že není v prodlení se splácením splátek nebo povoleno posečkání daně, neboť tyto skutečnosti si napříště zjišťuje podle § 147b ZZ Úřad práce sám, pokud mu k tomu dá zaměstnavatel písemný souhlas a zprostí za tímto účelem příslušný státní orgán (finanční, celní, sociálního zabezpečení) mlčenlivosti vůči Úřadu práce (s tím souvisí i zrušení písmene b) v § 118 odst. 2 a nové znění odstavce 3 ZZ).

§ 78 ZZ

V oblasti příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném pracovním místě je tento příspěvek u osob se zdravotním postižením limitován maximálně do výše 5 000 Kč měsíčně, a pokud jde o zvýšení tohoto příspěvku za podmínek uvedených v odstavci 3, lze v případě osoby zdravotně znevýhodněné příspěvek zvýšit nejvýše o 1 000

Nahrávám...
Nahrávám...