dnes je 28.3.2024

Input:

Lhůty a počítání času ve zdravotním pojištění

30.1.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

6.3.2 Lhůty a počítání času ve zdravotním pojištění

Ing. Antonín Daněk

Ustanovení § 26b ZPVZP, které do konce roku 2021 určovalo pravidla pro běh lhůt a počítání času ve zdravotním pojištění, bylo zrušeno. S účinností od 1. 1. 2022 se v této oblasti vychází z ustanovení § 39 a násl. zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění.

Pro účely zdravotního pojištění tak lze dovodit, že pokud je provedení určitého úkonu vázáno na lhůtu, platí například tyto podmínky:

  • do běhu lhůty se nezapočítává den, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty; to neplatí, jde-li o lhůtu určenou podle hodin,

  • lhůty určené podle týdnů, měsíců nebo let končí uplynutím toho dne, který se svým označením shoduje se dnem, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty; není-li v měsíci takový den, končí lhůta posledním dnem měsíce,

  • připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejbližší příští pracovní den; to neplatí, jde-li o lhůtu určenou podle hodin.

Zákonné lhůty jsou závazné jak pro plátce pojistného, kterými jsou zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů, tak pro občany – pojištěnce. V této souvislosti lze konstatovat, že z hlediska plnění oznamovací povinnosti rozlišujeme ve zdravotním pojištění v podstatě dvojí lhůtu, a sice:

  • osmidenní (například dle § 10 ZVZP),

  • třicetidenní [dle § 12 písm. k) ZVZP – oznámení změny jména, příjmení, trvalého pobytu nebo rodného čísla].

Lhůta je zachována, je-li posledního dne lhůty učiněno podání u věcně a místně příslušného správního orgánu anebo je-li v tento den podána poštovní zásilka adresovaná tomuto správnímu orgánu, která obsahuje podání, držiteli poštovní licence nebo zvláštní poštovní licence anebo osobě, která má obdobné postavení v jiném státě. V pochybnostech se lhůta považuje za zachovanou, dokud se neprokáže opak.

Příklad

Příklad č. 1:

Zaměstnavatel uzavřel se zaměstnancem pracovní smlouvu od 1. 1. 2024, přičemž zaměstnanec nastoupil do zaměstnání v úterý dne 2. 1. Tento pracovněprávní vztah je ukončen dohodou ke dni 30. 9. 2024, kdy zaměstnanec naposledy pracoval dne 27. 9., ve zbývajících dnech měl neplacené volno.

Protože lze podle zákoníku práce sjednat jako den nástupu do práce i den pracovního klidu, použije zaměstnavatel při plnění oznamovací povinnosti na formuláři Hromadné oznámení zaměstnavatele kódy "P" s datem 1. 1. a "O" s datem 30. 9. Přihlásit a odhlásit tohoto zaměstnance musí zaměstnavatel nejpozději do 9. 1., resp. do 8. 10.

Příklad

Příklad č. 2:

Zaměstnanec předložil zaměstnavateli doklad o přiznání invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně ke dni 9. července.

Za předpokladu, že zaměstnanec zaměstnavateli přiznání důchodu oznámil a doložil, vyplývá pro zaměstnavatele povinnost oznámit zdravotní pojišťovně za použití kódu "D" na Hromadném oznámení zaměstnavatele ke dni 9. 7. vznik nároku na platbu pojistného státem, poslední den lhůty ke splnění této povinnosti je 17. 7. Je obecně známou skutečností, že vyřízení některých dávek určitou dobu trvá, proto je zapotřebí mít každý takový případ na zřeteli a oznamovací povinnost splnit ihned poté, jakmile je příslušný doklad k dispozici.

Příklad

Příklad č. 3:

Zaměstnankyně předložila zaměstnavateli doklad o pobírání rodičovského příspěvku od 15. 7.

Pokud na sebe plynule, tedy bez přerušení, navazuje ukončení mateřské dovolené (ukončení pobírání peněžité pomoci v mateřství) a počátek pobírání rodičovského příspěvku, pak zaměstnavatel oznámí kódem "M" nástup ženy na mateřskou dovolenou a

Nahrávám...
Nahrávám...