dnes je 28.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 575

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

1.5.1.6.1.2
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 575

JUDr. Vladimíra Knoblochová

[Konverze]

Konverze představuje jedno z možných řešení situace, kdy je právní jednání neplatné, protože nemá všechny zákonné náležitosti potřebné pro to, aby bylo platné. Účelem konverze je tedy umožnit, aby bylo dosaženo hospodářského výsledku sledovaného vůlí stran.

Při konverzi zůstává neplatné právní jednání i nadále neplatné, ale projev vůle bude posouzen jako jiné právní jednání, pokud je z okolností zřejmé, že vůlí jednajících osob bylo právě toto právní jednání. Konverze právního jednání je v praxi velmi výjimečná.

Ke konverzi není zapotřebí rozhodnutí soudu či jiného autoritativního rozhodnutí.

Předpoklady pro to, aby bylo možné právní jednání konvertovat, jsou následující:

  • neplatné právní jednání – podmínkou pro to, aby mohlo být právní jednání konvertováno, je jeho neplatnost. Konvertovat nebude podle našeho názoru zásadně možné jednání, které je neplatné pouze částečně, ani jednání, které trpí vadou, kterou je možné zhojit. Konvertovat nelze zdánlivé jednání (nicotné právní jednání) ani jednání, které je stiženo vadou, kterou zhojit nelze ani konverzí (např. jednání osoby s omezenou svéprávností). Konvertovat nepochybně nebude možné ani jednání, které je v rozporu s dobrými mravy,

  • náhradní právní jednání musí být takové jednání, které se typově neliší od neplatného právního jednání a kdy konverzí bude dosaženo původně zamýšleného hospodářského výsledku.


Konverzi je třeba odlišit od konvalidace neplatného právního jednání (kdy dojde k odstranění vady právního jednání), tak i od jeho dodatečného schválení (ratihabice).

V odborné literatuře se vyskytl názor, že typickým příkladem konverze v pracovním právu je konverze neplatného okamžitého zrušení na výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. K tomu se vyjádřilo kolegium expertů Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů následovně:
  • S výše uvedeným názorem Kolegium nesouhlasí. Okamžité zrušení pracovního poměru a výpověď z něho mají společné to, že oba jako jednostranné právní úkony (podle NOZ právní jednání) směřují k rozvázání zmíněného pracovněprávního vztahu, a to ze stejného důvodu, kterým je

Nahrávám...
Nahrávám...