Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Hoříš?

21.9.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2017.20.04
Hoříš?

Ing. Ján Košturiak

„Hoříš?” ptá se občas jeden můj přítel lidí, kteří chtějí změnit svět kolem sebe. Někteří se na něho nechápavě podívají a on jim s úsměvem vysvětlí: „Abyste mohli roznítit talent a nadšení v druhých, musíte sami hořet.”

Mnozí učitelé, podnikatelé a mistři se snaží měnit druhé, hledají různé způsoby, jak je nadchnout a zvýšit jejich motivaci, ale to hlavní jim chybí – sami nehoří. Ten, kdo nehoří láskou, těžko pozná skutečnou lásku, a ten, kdo nehoří vášní ke své práci a povolání, nezakusí opravdovou radost z dobrých výsledků.

Znám mnoho lidí, kteří chtějí být úspěšní, mluví o penězích, o svých cílech a plánech, ale nehoří. Jen plánují, kalkulují a někteří také zneužívají své spolupracovníky a obchodní partnery. Z jejich slov necítíme nic, jen vlastní ego a peníze. Nevědí, čím druhé nadchnout a přitáhnout k velkým věcem. Oni vlastně ani žádné velké věci nechtějí, jen velká čísla na účtech, velká auta, velké domy a zábavu.

Proč hořel a neshořel keř, který viděl Mojžíš na úpatí hory? Přírodovědecká vysvětlení hledají odpověď v samotné rostlině, věřící však nacházejí zdroj v energii, která pochází od Boha – keř hoří, ale nevyhoří. Také my bychom se o to měli pokoušet. Jaro Křivohlavý napsal: „Slovo hořet symbolicky naznačuje, že hovoříme o srdci, které hoří – ať už láskou k někomu nebo nadšením pro něco. Tak jako oheň hoří a svítí, plameny šlehají vysoko a teplo sálá, tak také lidé hoří – svým zájmem