dnes je 28.3.2024

Input:

Dohody o pracích konaným mimo pracovní poměr - odměňování zaměstnance

3.12.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

Dohody o pracích konaným mimo pracovní poměr – odměňování zaměstnance

Ing. Růžena Klímová

Za práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr přísluší zaměstnanci odměna. Podle § 138 ZP se výše odměny z dohod konaných mimo pracovní poměr sjedná se zaměstnancem v příslušné dohodě. Odměna nemusí zahrnovat povinné složky mzdy nebo platu, jako jsou příplatky za práci přesčas, příplatek za práci ve svátek, příplatek za práci v noci, příplatek za práci v sobotu a neděli, příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí atd., protože v souladu s ustanoveními § 77 ZP není zaměstnavatel povinen tyto příplatkové mzdy poskytovat. Zaměstnavatel je oprávněn tyto příplatky poskytovat, pokud se tak dohodne se zaměstnancem v dohodě samotné nebo tyto nároky zakotví ve vnitřním předpisu. Obdobně to platí i pro nárok na cestovní náhrady.

Zákoníkem práce je ale omezena minimální výše odměny, která nesmí být nižší než minimální mzda, nikoliv však její maximální výše. Přesto však při výkonu práce na základě dohod musí být zaměstnavatelem respektována zásada rovného zacházení i v oblasti odměňování, podle které přísluší za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty stejná mzda, plat či odměna z dohody.

Podle § 77 odst. 2 písm. h) ZP nesmí být odměna u dohod nižší než minimální mzda. Přestože se na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr nevztahuje právní úprava nejnižší úrovně zaručené mzdy, měla by být odměna v minimální výši (minimální mzda) uplatněna jen u nejjednodušších prací, jejichž náročnost odpovídá prvnímu stupni zaručené mzdy, aby nedocházelo k diskriminaci z hlediska odměňování. U náročnějších prací by měla odměna odpovídat náročnosti, odpovědnosti a společenskému významu vykonávané práce.

Nedosáhne-li odměna z dohody minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci doplatek ve výši rozdílu mezi výší této odměny připadající na 1 hodinu a příslušnou minimální hodinovou mzdou.

Potvrzení o zaměstnání

Při skončení pracovního poměru a dohody o pracovní činnosti je nutné zaměstnanci předat zápočtový list. Tato povinnost platí i v případě dohody o provedení práce, pokud z ní byly prováděny exekuční srážky nebo DPP založila účast na nemocenském pojištění.

Stravenky nebo příspěvek na stravování

Zaměstnavatel je oprávněn poskytovat stravenky i zaměstnancům pracujícím na základě dohod o pracích mimo pracovní poměr. U těchto zaměstnanců je příspěvek na stravování posuzován stejně jako u ostatních zaměstnanců v pracovním poměru. Jde-li o naturální formu příspěvku, jedná se vždy o příjem osvobozený od zdanění. Problém spočívá jen v posuzování toho, jedná-li se o daňově účinný výdaj, či nikoliv. O daňově účinný výdaj se bude jednat v případě, že účast zaměstnance ve směně trvá alespoň 3 hodiny a současně příspěvek nepřekročí 55 % ceny stravenky (hodnoty jídla) a 70% horní hranice stravného při služební cestě 5–12 hodin.

Jde-li o peněžitý příspěvek na stravování, musí být splněny všechny podmínky stanovené zákonem. Peněžitý příspěvek poskytovaný zaměstnavatelem zaměstnanci na stravování je od daně osvobozen, jde-li o plánovanou směnu podle zákoníku práce, z níž odpracoval jakoukoliv blíže neurčenou část a výše příspěvku nepřekročí 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. O daňově účinný výdaj se bude jednat v případě, že účast zaměstnance ve směně trvá alespoň 3 hodiny.

V rámci DPP je tudíž nutné vytvořit plánovaný harmonogram směn a též doložit odpracování blíže neurčené části směny. V případě daňově účinných výdajů je nutné prokázat účast zaměstnance ve směně alespoň 3 hodiny.


Dohoda o provedení práce (DPP)

Zdravotní pojištění a sociální zabezpečení

Pokud v souladu s § 7a ZNP je zúčtovaný měsíční příjem

Nahrávám...
Nahrávám...