dnes je 29.3.2024

Input:

§ 3 ZP Základní pracovněprávní vztahy

1.1.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.1.3
§ 3 ZP Základní pracovněprávní vztahy

JUDr. Vladimír Treybal

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění

Komentář
Komentář

Závislá práce tak, jak ji definuje zákoník práce, může být vykonávána výlučně v základních pracovněprávních vztazích, toto kogentní ustanovení zákona vylučuje konání závislé práce jinak než v pracovněprávním vztahu, například v občanskoprávním vztahu. Jestliže je tedy nezbytná při plnění úkolů spolupráce jiné fyzické osoby, je nutné v první řadě řešit otázku, zda tuto osobu přijmout do pracovněprávního vztahu, nebo zda zajistit tuto činnost subdodávkou od jiné fyzické či právnické osoby. Rozhodujícím kritériem je, zda bude taková činnost vykonávána formou závislé práce či nikoliv. Výjimky z aplikace § 3 mohou stanovit pouze zvláštní právní předpisy, například zákon č. 218/2002 Sb., o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon), nebo zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.

Základní typy pracovněprávních vztahů

Zákoník práce rozlišuje tři základní typy pracovněprávního vztahu, a sice pracovní poměr a dvě dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce). Bližší ustanovení o těchto pracovněprávních vztazích, zejména o jejich vzniku a zániku jsou obsažena v dalších ustanoveních ZP.

Novela § 3 z roku 2012 obsahuje prakticky jen kosmetickou úpravu a věcně na dosavadní praxi nic nemění. Nadále platí, že závislou práci lze konat výlučně v pracovněprávním vztahu, což znemožňuje konání takové práce „najímáním” osob samostatně výdělečně činných ke konání takové práce (tzv. Švarcsystém). O takové případy jde zejména tehdy, kdy firma takové osoby používá k výkonu prací pod svým jménem, na své náklady a odpovědnost (může jít např. o zedníky ve stavební firmě), tedy k výkonu typicky závislé práce. Taková firma se vystavuje nebezpečí postihu pokutou od kontrolních orgánů, neboť porušuje zákon.

Pokud fyzická osoba nesplňuje při výkonu činnosti pro jinou právnickou nebo fyzickou osobu všechny znaky závislé práce, lze použít i právní úpravu uvedenou v občanském zákoníku nebo obchodním zákoníku. Avšak „zaměstnávání” osob mimo režim pracovněprávních vztahů, která má charakter

Nahrávám...
Nahrávám...