dnes je 28.3.2024

Input:

§ 26 Účinnost kolektivních smluv

21.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.1.26
§ 26 Účinnost kolektivních smluv

JUDr. Bořivoj Šubrt

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

    • § 338 odst. 2 – účinnost kolektivní smlouvy při přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů

Komentář

Kolektivní smlouva se zásadně uzavírá na dobu určitou. Zákoník práce umožnil její uzavření i na dobu neurčitou, avšak s možností ji vypovědět s výpovědní dobou v délce nejméně 6 měsíců. Novela ZP s účinností od 1. 1. 2012 vztáhla možnost kolektivní smlouvu vypovědět i na obvyklé případy, kdy je uzavřena na dobu určitou. Možnost vypovězení ale přichází v úvahu až po uplynutí doby 6 měsíců od její účinnosti. S ohledem na délku výpovědní doby je tak prakticky nemožné vypovědět kolektivní smlouvu uzavřenou jen na dobu jednoho roku.

Jestliže by ukončení doby účinnosti kolektivní smlouvy bylo vázáno na splnění podmínky, například tak, že je účinná až do dne předcházejícího účinnosti kolektivní smlouvy na další období, musí být sjednán také údaj o nejzazší době její účinnosti (tj. že je účinná nejdéle do konkrétního uvedeného data). Mělo se tím zabránit obejití právní úpravy o vypověditelnosti kolektivní smlouvy, což však již nyní ztratilo význam.

V důsledku pravidla, že účinnost kolektivní smlouvy začíná prvním dnem období, na které byla uzavřena, může mít kolektivní smlouva zpětnou účinnost (retroaktivitu). Má tak unikátní postavení mezi smlouvami i právními jednáními vůbec. Je však jen projevem vůle smluvních stran, že tato možnost je využita. Důsledkem je event. dorovnání nároků zaměstnanců za období od data účinnosti KS do jejího uzavření. Zaměstnanec tím nemůže být poškozen, neboť při možném snížení nároků, byl při přijímání příslušných plnění v dobré víře (§ 331 ZP). V možnosti zpětné účinnosti se kolektivní smlouva liší i od vnitřního předpisu, u něhož takové řešení zakazuje § 305 odst. 2 a 3 ZP.

Účinnost některých závazků může být sjednána odchylně od účinnosti kolektivní smlouvy jako celku. Je proto možné, aby i některá ujednání, například o určitých nárocích zaměstnanců, byla dohodnuta s eventuální účinností i na dobu po ukončení platnosti kolektivní smlouvy, například až do doby účinnosti kolektivní smlouvy na příští období (analogicky podle § 26 odst. 1 věta poslední by musela být dohodnuta nejzazší doba účinnosti).

Skončení účinnosti KS ze zákona

Novela ZP od 1. 1. 2012 výslovně řeší skončení účinnosti kolektivní smlouvy ze zákona,

Nahrávám...
Nahrávám...