dnes je 28.3.2024

Input:

Vozidlo, které zaměstnavatel zaměstnanci na pracovní cestu neposkytl

15.11.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

8.7.1.3 Vozidlo, které zaměstnavatel zaměstnanci na pracovní cestu neposkytl

Ing. Karel Janoušek

V případě, kdy zaměstnavatel neurčí použití dopravního prostředku veřejné hromadné dopravy či taxislužby a ani neposkytne zaměstnanci na pracovní cestu služební vozidlo, může požádat zaměstnance, aby jako dopravní prostředek použil:

  • soukromé vozidlo zaměstnance (vozidlo, které je výlučným vlastnictvím zaměstnance anebo vozidlo ve společném jmění manželů),

  • vozidlo, které je v podílovém spoluvlastnictví zaměstnance,

  • vozidlo, které má zaměstnanec v nájmu, tj. vozidlo, které si pořizuje formou finančního leasingu, anebo vozidlo, které má pronajato např. z půjčovny vozidel,

  • vozidlo, které má zaměstnanec vypůjčeno.

Pokud tedy zaměstnavatel zaměstnance požádá o použití uvedeného vozidla a zaměstnanec ho na pracovní cestě použije, přísluší zaměstnanci náhrada jízdních výdajů ve výši základní náhrady a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty. Uvedená vozidla jsou dále označena jako soukromá vozidla.

Náhrada jízdních výdajů

Náhradu jízdních výdajů soukromým vozidlem v uvedené výši nelze zaměstnanci poskytnout v případě, kdy je jako dopravní prostředek určen např. autobus a zaměstnavatel dá dodatečně zaměstnanci souhlas s použitím jeho vozidla. Jde skutečně pouze o případy, kdy zaměstnavatel zaměstnance požádá, aby na pracovní cestě takové vozidlo použil.

Forma žádosti zaměstnavatele není stanovena, nemusí být tedy písemná. Pokud bude např. na cestovním příkazu zaměstnavatelem uvedeno AUV a na základě toho zaměstnanec své vozidlo použije, pak se má za to, že vyhověl žádosti zaměstnavatele.

Základní náhrada (ZN) se stanoví jako součin sazby základní náhrady (SZN) a počtu kilometrů ujetých vozidlem na pracovní cestě:

ZN = SZN x km

Výše sazby základní náhrady je uvedena v § 157 odst. 4 zákoníku práce, příp. v prováděcí vyhlášce MPSV pro příslušný kalendářní rok. Platné sazby najdete v části Aktuální informace.

Při použití přívěsu se příslušná sazba zvýší o 15 %. Nemusí přitom jít o přívěs patřící zaměstnanci, může to být přívěs zaměstnavatele nebo jakékoliv jiné osoby. Pro nákladní automobily a autobusy tato sazba činí dvojnásobek sazby za osobní automobil. Za použití traktoru by uvedené náhrady neměly být poskytnuty, protože podle § 157 odst. 3 ZP přísluší za použití silničních motorových vozidel. Traktor však silniční motorové vozidlo není.

Pro zaměstnance podnikatelských subjektů jsou stanovené sazby určeny jako minimální. V příspěvkové sféře jsou tyto sazby závazné.

Náhrada výdajů za spotřebované PHM

Náhrada výdajů za spotřebované pohonné hmoty (NPHM) se stanoví jako součin spotřeby použitého vozidla (S) zpravidla stanovené v l/100 km, počtu kilometrů ujetých vozidlem na pracovní cestě (km) a ceny PHM (C), zpravidla zjištěné v Kč/l:

NPHM = (S x km x C): 100

Spotřeba pohonné hmoty

Spotřeba pohonné hmoty (PHM) vozidla v l/100 km se zjistí výhradně z technického průkazu vozidla. Jde o údaj o spotřebě pro kombinovaný provoz podle norem Evropské unie. Jestliže v technickém průkazu tento údaj není, vypočítá se spotřeba pro uvedený účel jako aritmetický průměr všech hodnot o spotřebě uvedených v technickém průkazu příslušného vozidla.

Přestože to právní předpisy v zásadě nepřipouští, vyskytují se v praxi případy, kdy je v technickém průkazu vozidla uvedeno 0 až 4 údaje o spotřebě PHM. V těchto případech lze doporučit při zjištění údaje o spotřebě pro uvedený účel postup uvedený v tabulce:

Počet údajů o spotřebě
PHM v technickém průkazu
vozidla
 
Norma ES Údaj S k použití pro výpočet
NPHM
 
žádný údaj  údaj z technického průkazu
vozidla shodného typu 
jeden nebo dva údaje  aritmetický průměr 
tři údaje 80/1268/EHS aritmetický průměr 
 93/116/ES třetí údaj 
 1999/100/ES třetí údaj 
 2004/3/ES třetí údaj 
 EU 692/2008 třetí údaj 
 jiná norma aritmetický průměr 
 norma neuvedena aritmetický průměr 
čtyři údaje  aritmetický průměr 

Poznámka:

Uvedené normy 93/116/ES, 1999/100/ES a 2004/3/ES mohou být v technickém průkazu uvedeny také v podobě bez zkratky ES, tj. např. 93/116, 1999/100 anebo jen 99/100 či 2004/3. V některých případech je také norma uvedena např. ve tvaru EU/93/116 apod.

Není-li v technickém průkazu vozidla, který zaměstnanec na pracovní cestě na žádost zaměstnavatele použil, uveden žádný údaj o spotřebě PHM, je situace pro zaměstnance (nikoliv pro zaměstnavatele) velmi složitá, protože v tom případě musí

Nahrávám...
Nahrávám...