dnes je 29.3.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele o poskytování placeného pracovního volna ze zdravotních důvodů

1.1.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2.8.6
Vnitřní předpis zaměstnavatele o poskytování placeného pracovního volna ze zdravotních důvodů

JUDr. Petra Sochorová

 

VNITŘNÍ PŘEDPIS ZAMĚSTNAVATELE

O POSKYTOVÁNÍ PRACOVNÍHO VOLNA ZE ZDRAVOTNÍCH DŮVODŮ

 

 

Zaměstnavatel .............. (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO, zápis v OR),

zastoupený ..............

 

 

Zaměstnavatel vydává tímto v souladu s ustanovením § 305 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce"),

 

 

vnitřní předpis

o poskytování pracovního volna ze zdravotních důvodů.

 

 

Článek I

Úvodní ustanovení

 

1.1 Tento vnitřní předpis stanoví podmínky a rozsah poskytování pracovního volna ze zdravotních důvodů, aniž by bylo ze strany zaměstnavatele vyžadováno potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti (dále jen „pracovní volno").

 

Článek II

 

2.1 Pracovní volno přísluší pouze zaměstnancům v pracovním poměru za podmínky, že zaměstnanec práci koná po stanovenou týdenní pracovní dobu v rozsahu stanoveném § 79 a § 79a zákoníku práce. Pracovní volno nepřísluší zaměstnancům, se kterými byla sjednána kratší pracovní doba, a to bez ohledu na důvod jejího sjednání.

 

2.2 Po dobu čerpaného pracovního volna se mzda (nebo plat) nekrátí. Jestliže však zaměstnanci v důsledku způsobu odměňování mzda nebo plat ušla, přísluší mu náhrada mzdy ve výši (např. průměrného výdělku, ale je možné i ve výši základní mzdy nebo platu nebo jinak stanovené).

 

Článek III

Podmínky a rozsah poskytování

 

Alternativa I - bez stanovení podmínek

 

3.1 Zaměstnanec má právo na ................... (uvést počet dnů, který zaměstnavatel bude zaměstnancům poskytovat) dnů pracovního volna v kalendářním roce. V případě, že pracovní poměr zaměstnance k zaměstnavateli netrval po celý kalendářní rok, má zaměstnanec nárok na pracovní volno v poměrné výši odpovídající 1/12 ročního pracovního volna za každý celý měsíc trvání pracovního poměru.

 

Alternativa II - se stanovením podmínek

 

3.2 Zaměstnanec má právo na ................... (uvést počet dnů, který zaměstnavatel bude zaměstnancům poskytovat) dnů pracovního volna v kalendářním roce za podmínky, že zaměstnanec pracuje u zaměstnavatele v pracovním poměru po dobu delší než ...................... (uvést požadovanou délku pracovního poměru, např. 2 roky apod.)

 

 

3.3 Právo na pracovní volno za kalendářní rok nebo na jeho část, které není v konkrétním kalendářním roce vyčerpáno anebo není vyčerpáno v celém rozsahu, zaniká a do následujícího kalendářního roku se nepřevádí.

 

3.4 Zaměstnanci, který v kalendářním roce pracovní volno nebude vůbec čerpat, poskytne zaměstnavatel .............. (např. balení vitamínů v hodnotě ............ Kč apod.).

 

Článek IV

Postup zaměstnance při čerpání volna

 

4.1 Zaměstnanec je povinen požádat o čerpání pracovního volna předem svého přímého nadřízeného. Žádost se podává prostřednictvím předtištěného formuláře, který je k dispozici ......................... (např. v mzdovém oddělení / personálním oddělení /na intranetu apod.) a musí být zaměstnancem podepsán.

 

4.2 V odůvodněných případech je možno požádat o pracovní volno v den jeho čerpání prostřednictvím e-mailu, faxu nebo telefonátu adresovaného přímému nadřízenému. V takovém případě zaměstnanec vyplní formulář po návratu do zaměstnání a nechá si jej poté přímým nadřízeným potvrdit.

Článek V

Závěrečná ustanovení

 

 

5.1 Tento vnitřní předpis se vydává na dobu .............. (uvést dobu neurčitou / určitou do .........; zpravidla se takové předpisy však vydávají na jeden rok

 

5.2 Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ................................. (Vnitřní předpis nabývá účinnosti nejdříve dnem vyhlášení u zaměstnavatele. Zaměstnavatel je povinen s vydáním či změnou vnitřního předpisu zaměstnance seznámit do 15 dnů.)

 

 

 

 

 

.....................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zástupce

 

 

Komentář:

 

Poskytování pracovního volna ze zdravotních důvodů bez toho, že by zaměstnanec byl povinen doložit existenci překážky v práci rozhodnutím o dočasné pracovní neschopnosti je jeden z mnoha benefitů, které byly převzaty ze zahraničí. Podle § 4a ZP mohou být práva nebo povinnosti v pracovněprávních vztazích upravena odchylně od zákoníku práce. Úprava překážek v práci na straně zaměstnance v zákoníku práce představuje zákonné minimum, tzn. zaměstnavatel je povinen zaměstnancům pracovní volno za splnění zde uvedených podmínek a ve zde uvedeném rozsahu poskytovat. Ve vnitřním předpisu však může stanovit nárok na poskytování překážek v práci ve vyšším

Nahrávám...
Nahrávám...