dnes je 19.4.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele k příspěvkům na soukromé životní pojištění zaměstnance

18.2.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.10.2
Vnitřní předpis zaměstnavatele k příspěvkům na soukromé životní pojištění zaměstnance

Jaroslava Pfeilerová

 

VNITŘNÍ PŘEDPIS ZAMĚSTNAVATELE K PŘÍSPĚVKŮM NA SOUKROMÉ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ ZAMĚSTNANCE

 

 

Zaměstnavatel ........................... (uvést přesné jméno, označení, sídlo, DIČ)

Zastoupený .............................

 

vydává tento

vnitřní předpis o příspěvku na soukromé životní pojištění zaměstnance.

 

1. Zaměstnavatel bude přispívat na životní pojištění zaměstnancům, kteří uzavřeli smlouvu o soukromém životním pojištění s pojišťovnou, která je v souladu se zákonem č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví oprávněna podnikat na území ČR nebo s pojišťovnou usazenou na území členského státu Evropské unie nebo na území Evropského hospodářského prostoru, v Norsku či Islandu.

 

2. Zaměstnavatel bude na účet zaměstnance poskytovat měsíční příspěvek ve výši ....... (uvést částku) Kč.

 

3. Příspěvek na životní pojištění nebude poskytován pracovníkům činným na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a zaměstnancům, kteří mají uzavřenu termínovanou pracovní smlouvu.

 

4. Zaměstnanec je povinen písemně informovat příslušnou pojišťovnu o tom, že příspěvek (případně jeho část) na jeho životní pojištění bude za něj hradit zaměstnavatel.

 

5. Zaměstnavatel bude příspěvek poukazovat přímo příslušné pojišťovně, a to na číslo účtu, které sdělí zaměstnanec.

 

6. Tento vnitřní předpis se vydává na dobu ............ (nejméně jednoho roku)

 

7. Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ...........

 

 

.........................................

razítko a podpis oprávněného

zástupce zaměstnavatele

 

 

Komentář:

 

Hlavním rysem životního pojištění je zabezpečení pojištěného a jeho blízkých. Současně jde o jistý způsob investování peněz včetně jejich zúročení. Soukromé životní pojištění vzniká na základě pojistné smlouvy uzavřené mezi fyzickou osobou (pojistníkem) a pojišťovnou (pojistitelem). Účelem daňového zvýhodnění je podpora osob, které se dobrovolně finančně zajišťují na období, kdy dosáhnou důchodového věku. Daňové zvýhodnění se týká jak fyzických osob, které si hradí toto pojistné ze svých prostředků, tak zaměstnavatelů, kteří platí pojistné za své zaměstnance.

 

Daňové posouzení příspěvku na soukromé životní pojištění z hlediska zaměstnance

 

Od 1. 1. 2008 byl sloučen limit pro daňové osvobození příspěvků zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření poukazované na účet zaměstnance u penzijního fondu a pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance na jeho soukromé životní pojištění. Pro možnost osvobození od daně ze závislé činnosti je v zákoně o daních z příjmů od 1. 1. 2013 zaveden úhrnný limit pro oba produkty v absolutní částce 30 000 Kč ročně od téhož zaměstnavatele (do konce roku 2012 činil tento roční limit 24 000 Kč).

 

Nadlimitní částky budou na straně zaměstnance podléhat dani z příjmů ze závislé činnosti a také vstoupí do vyměřovacího základu pro výpočet pojistného. Tento příjem bude zahrnut do úhrnu zúčtované mzdy zaměstnance za příslušný kalendářní měsíc, ve kterém budou tyto nadlimitní částky uhrazeny pojišťovně.

 

Zákon o daních z příjmů pro možnost osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti stanoví následující podmínky, které musí být splněny současně:

- pojistníkem je zaměstnanec,

- ve smlouvě je sjednána výplata pojistného plnění až po 60 kalendářních

Nahrávám...
Nahrávám...