dnes je 29.3.2024

Input:

Společná upozornění

20.4.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

7.4.5 Společná upozornění

JUDr. Vladimír Voříšek

Postup při pobírání dvou či více důchodů

ZDPo umožňuje v některých případech (viz § 58 a 59), aby občan pobíral dva (tři či zcela výjimečně čtyři) důchody. Vzhledem k odstranění ohlašovacích povinností u pozůstalostních důchodů, u plných a částečných invalidních důchodů (od 1. ledna 2009) a i u tzv. řádných starobních důchodů (od 1. ledna 2010) se tak v těchto případech řídí ohlašovací povinnost pouze skutečností, zda jedním ze souběžných důchodů je tzv. předčasný starobní důchod.

Obecné náležitosti hlášení

Hlášení o zaměstnávání důchodců musí obsahovat údaje uvedené v § 41 odst. 2 ZOPSZ:

  • příjmení,

  • jméno,

  • rodné číslo, pod kterým je vyplácena dávka důchodového pojištění,

  • místo trvalého pobytu občana,

  • den, kdy došlo ke vstupu do zaměstnání, popřípadě kdy nastala jiná skutečnost zakládající ohlašovací povinnost,

  • druh důchodu.

Tyto údaje jsou nutné, ale zároveň postačující v případech, kdy plátcem důchodu je ČSSZ. Jde-li však o důchod vyplácený orgánem sociálního zabezpečení ministerstev obrany, vnitra nebo spravedlnosti, připomínáme, že hlášení musí obsahovat i číslo rozhodnutí, jímž byl daný důchod přiznán.

Hlášení se zasílá orgánu, který je příslušný rozhodovat o dávce; tím je vždy plátce důchodu.

Lhůta pro hlášení

Pro všechna hlášení, která jsou v 7.4.4 označena jako „předepsaná“, platí jednotná lhůta, a to 8 dnů od vstupu do zaměstnání nebo od skutečnosti zakládající ohlašovací povinnost (u tzv. průběžných povinností). K tomu je však vhodné upozornit na ustanovení o počítání času (§ 123c ZOPSZ).

Včasné zasílání hlášení

Včasné zaslání hlášení patří mezi povinnosti, při jejichž nesplnění nebo porušení následuje příslušná odpovědnost, případně sankce. Je proto účelné zasílat hlášení doporučeně, pořizovat si od něj kopii a uchovávat i podací lístek. Je rovněž možné používat fax nebo elektronickou formu – podrobnosti stanoví § 123e ZOPSZ. Tiskopisy hlášení jsou k dispozici na webových stránkách ČSSZ.

Odpovědnost organizací a sankce

Odpovědnost organizací

Povinnost organizace nahradit neprávem vyplacené částky je obsažena v § 118b ZOPSZ, společná odpovědnost organizace i příjemce důchodu v § 118c ZOPSZ. O této povinnosti rozhoduje orgán sociálního zabezpečení, který je příslušný rozhodovat o dávce [viz § 5 písm. a) č. 3 a § 9 odst. 2 ZOPSZ].

Sankce (pokuty)

Zatímco odpovědnost organizací má charakter povinnosti nahradit vzniklou škodu a není tedy sankcí v pravém slova smyslu (k tomu viz dále), vlastní sankce má – jak bylo dříve naznačeno – kázeňský a svým způsobem i preventivní charakter. Sankce se realizuje uložením pokuty ze strany OSSZ.

Dalším významným rozdílem mezi odpovědností za škodu a pokutou je obligatorní, tj. ze zákona přímo, výslovně a jednoznačně vyplývající odpovědnost

Nahrávám...
Nahrávám...