dnes je 28.3.2024

Input:

§ 38 Evidenční listy

9.1.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.2.3.38
§ 38 Evidenční listy

JUDr. Jan Přib

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení

    • § 37 – vedení a předkládání záznamů

    • § 39 – předkládání evidenčního listu

    • § 43 – evidenční listy vedené věznicemi

    • § 54 – pokuty za nesplnění povinností

    • § 83a – účastníci řízení o správnost stejnopisu evidenčního listu

    • § 123e – elektronická podoba evidenčních listů

Komentář
Komentář

Evidenční list důchodového pojištění představuje nejvýznamnější zdroj údajů o době důchodového pojištění a dosažených výdělcích. Evidenční list se vede na předepsaném tiskopisu; předložit jej lze i v elektronické podobě za podmínek uvedených v § 123e odst. 2 ZOPSZ. Evidenční list se vede pro každý kalendářní rok zvlášť a údaje je nutno do evidenčního listu zapsat nejpozději do 30. dubna následujícího kalendářního roku, trvala-li účast na důchodovém pojištění do 31. prosince, popřípadě do 31. ledna, skončila-li účast na důchodovém pojištění před 31. prosincem (zde platí současně ještě lhůta jednoho měsíce po konečném vyúčtování příjmů po skončení zaměstnání). K vyplňování evidenčních listů vydala Česká správa sociálního zabezpečení metodiku; jedná se o Všeobecné zásady pro vyplňování evidenčních listů důchodového pojištění a o Metodickou pomůcku k vyplňování ELDP (tyto materiály jsou na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení).

V případě, že je tatáž fyzická osoba k témuž zaměstnavateli současně ve více právních vztazích zakládajících účast na důchodovém pojištění, vede se evidenční list pro každý tento právní vztah samostatně.

V zájmu právní jistoty pojištěnců je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci stejnopis evidenčního listu; zaměstnanec může přitom vést se zaměstnavatelem spor o správnost zápisů na evidenčním listu (spory rozhoduje okresní správa sociálního zabezpečení ve správním řízení, což znamená, že o odvolání proti rozhodnutí okresní správy sociálního zabezpečení rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení, proti jejímuž rozhodnutí lze pak podat v rámci správního soudnictví žalobu ke krajskému soudu). V řízení o správnost obsahu stejnopisu evidenčního listu je účastníkem řízení též zaměstnavatel. Zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci tento stejnopis

Nahrávám...
Nahrávám...