dnes je 28.3.2024

Input:

§ 38 Evidenční listy

29.2.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

§ 38 Evidenční listy

JUDr. Jan Přib

Úplné znění

§ 38

Evidenční listy

  1. (1) Zaměstnavatelé a orgány plnící úkoly v důchodovém pojištění podle § 36 písm. a) až d), f) až n), q), s), u) až w) a y) až zh) jsou povinni vést pro každého občana uvedeného v těchto ustanoveních, který je účasten důchodového pojištění, evidenční list. Evidenční list se nevede, jde-li o pracujícího poživatele starobního důchodu, pokud tento poživatel nebyl nebo není účasten důchodového pojištění v cizině. Evidenční list nevede okresní správa sociálního zabezpečení, plní-li úkoly zaměstnavatele podle § 36 písm. s).
  2. (2) Evidenční list se vede pro každého občana za jednotlivý kalendářní rok. Pro každý kalendářní rok se vede vždy nový evidenční list, a to i když trvala účast na důchodovém pojištění u téhož zaměstnavatele v předchozím kalendářním roce.
  3. (3) Evidenční list se vede od 1. ledna kalendářního roku nebo ode dne vzniku účasti občana na důchodovém pojištění, vznikla-li tato účast po 1. lednu, a ukončuje se dnem 31. prosince kalendářního roku nebo dnem skončení této účasti, skončila-li tato účast před 31. prosincem.
  4. (4) Do evidenčního listu se zapisují za každý kalendářní rok po účetní závěrce (závěrce mzdových listů), nejpozději však do 30. dubna následujícího kalendářního roku, a v případě skončení účasti na důchodovém pojištění před 31. prosincem do 1 měsíce po konečném vyúčtování příjmů, nejpozději však do 31. ledna následujícího kalendářního roku
    1. identifikační údaje zaměstnavatele,

    2. jméno, poslední příjmení, rodné příjmení, datum a místo narození, místo trvalého pobytu a rodné číslo občana,

    3. druh výdělečné činnosti,

    4. doba účasti na důchodovém pojištění,

    5. doba důchodového pojištění,

    6. vyměřovací základ pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti,

    7. doby, které se při stanovení osobního vyměřovacího základu podle § 16 odst. 4 písm. a), d) a j) zákona o důchodovém pojištění vylučují,

    8. doby, které se ode dne dosažení věku potřebného pro vznik nároku na starobní důchod nepovažují za výkon výdělečné činnosti pro účely zvýšení procentní výměry starobního důchodu.

  5. (5) Zaměstnavatel je povinen vyhotovit stejnopisy evidenčního listu s údaji podle odstavce 4 ; jeden stejnopis je povinen předložit občanovi k podpisu a založit do své evidence [§ 35a odst. 4 písm. a)] a druhý stejnopis, který opatří podpisem pověřeného zaměstnance nebo jiného oprávněného zástupce a svým razítkem, je povinen vydat občanovi, a to nejpozději v den, kdy předkládá evidenční list příslušnému orgánu sociálního zabezpečení podle § 39 odst. 2 nebo 3. Nesouhlasí-li občan se zápisem zaměstnavatele v evidenčním listu a zaměstnavatel na základě žádosti občana evidenční list včetně jeho stejnopisu neopraví, může občan požádat okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou podle § 39 odst. 1 do 30 dnů ode dne převzetí stejnopisu evidenčního listu, aby tento spor rozhodla. Příslušná okresní správa sociálního zabezpečení může zmeškání lhůty uvedené ve větě druhé prominout; proti rozhodnutí o prominutí zmeškání lhůty není odvolání přípustné a toto rozhodnutí je vyloučeno ze soudního přezkumu. Jde-li o osobu ve služebním poměru, s výjimkou státních zaměstnanců podle služebního zákona, platí věty druhá a třetí obdobně s tím, že místo okresní správy sociálního zabezpečení je příslušný orgán sociálního zabezpečení uvedený v § 9 odst. 1 .
Ustanovení související
Ustanovení související
  • Zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení

    • § 37 – vedení a předkládání záznamů

    • § 39 – předkládání evidenčního listu

    • § 43 – evidenční listy vedené věznicemi

    • § 54 – pokuty za nesplnění povinností

    • § 83a – účastníci řízení o správnost stejnopisu evidenčního listu

    • § 123e – elektronická podoba evidenčních listů

Komentář
Komentář

Evidenční list důchodového pojištění představuje nejvýznamnější zdroj údajů o době důchodového pojištění a dosažených výdělcích. Evidenční list se vede na předepsaném tiskopisu; předložit jej lze i v elektronické podobě za podmínek uvedených v § 123e odst. 2 zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Evidenční list se vede pro každý kalendářní rok zvlášť a údaje je nutno do evidenčního listu zapsat nejpozději do 30. dubna následujícího kalendářního roku, trvala-li účast na důchodovém pojištění do 31. prosince,

Nahrávám...
Nahrávám...